Eğitim

Öğrencilerin Motivasyonunu Arttırma Yolları

Editör by Editörmatik

Öğrencilik hayatı içindeyken zor ama bittiğinde de bir o kadar özlenen dönemlerdir. Erken başlayan ders saatleri, yoğun sınavlar, ödevler ve öğretmen tutumları öğrencilerin sık sık yakındıkları konular arasında yer alır. Dönem içerisinde pek çok dersten sorumlulukları olan öğrenciler kimi zaman bu tempoya yetişemeyip, bitkin düşerler. Özellikle havaların ısınmasıyla, pek çok öğrencinin motivasyonun da düşüş olur. Bu motivasyon düşüklüğü, öğrencinin notlarına yansır ve hem veli hem de öğretmen bu durumdan son derece rahatsız olur. Veli için evde öğrenciyi isteklendirmek ne kadar zor ise, öğretmenler için de kalabalık gruplarda bu iş bir o kadar zordur. Peki, öğrencinin motivasyonunu arttırmak için neler yapılmalıdır? Gelin bu altın kuralları yakından inceleyelim.

İstekli Olmak

Öğrencinin istekli olması başarısı ile doğru orantılıdır yani öğrenci öğrenmeye ne kadar istekli olursa, başarısı da o kadar yüksek olur. Bu konuda velilere ve öğretmenlere çok fazla görev düşmektedir. Öğrenciye zaman ayırmak ve motive etmek onlar sayesinde kolaylıkla sağlanabilir. İstek herkes için çok önemlidir. Kişi belirli bir amaç doğrultusunda gerekli istek ve azmi göstermesi durumunda, üstesinden gelemeyeceği hiçbir durum söz konusu olamaz. Motivasyonun yüksek olması için istekli olmak olmazsa olmaz kurallardandır.

 Övgü, Güven, Ödül Ve Sorumluluk Vermek

Güven çocuklar için çok önemli bir kavramdır. Öğrenci için güvenli bir ortam, başarılarını doğrudan etkileyerek, onları motive edecektir. Sorumluluk ise bir öğrencinin olmazsa olmazıdır. Ders çalışma ve ödev yapma bilinci olan her öğrenci, sorumlu demektir. Okul ile ilgili her türlü sorumluluğun bilincinde olan öğrencilerin motivasyonları her zaman yüksek olur. Yüksek motivasyon seviyesine sahip bu öğrencileri takdir etmek ise onları daha mutlu kılacaktır. Yani, övgü bir öğrenci için önemlidir. Öğrenciyi derslerden ve okuldan uzaklaştırmamak için bu yöntemi uygulamak çok yararlı olacaktır. Öğrencinin şevkini kırmamak ve onu her daim motive etmek için onlarla iyi bir iletişim içinde olmak gerekir. Yukarıda saymış olduğumuz tüm bu etkenlerin sonucunda, başarıyı ödüllendirmek gelecek zamanlarda sahip olunması gereken motivasyona büyük katkı sağlayacaktır. Başarının takdir edilmesi ve karşılığında ufakta olsa ödüllendirilmesi psikolojik olarak öğrenciyi rahatlatacak ve azimli olmasını sağlayacaktır.

Değişiklik Yapmak

Öğrencilerin gerek evdeki gerekse okul içindeki çalışma alanlarında değişiklikler yapmak onları olumlu yönde etkileyip, motive edecektir. Disiplin veya katı kuralların daim olduğu ortamlarda motivasyon oranı hızla düşer ve öğrenciler isteksiz olur. Bu yüzden, öğretmenlerin ders anlatma şeklinde veya kullandıkları materyallerde yapacakları ufak değişiklikler öğrencileri mutlu edecek ve ilgilerini çekecektir. Yine aynı şekilde velilerin çalışma alanlarında yapacakları ufak iyileştirmeler öğrenciyi ders çalışmaya teşvik edecektir. Görsel materyallerin desteklenmesi öğrencilerin öğrenmesine büyük katkı sağlayacağı kanıtlanmış bir gerçektir. Onların hem öğrenme becerilerine katkıda bulunmak hem de motivasyonlarını arttırmak için değişim her zaman önemli bir husus olmuştur.

Yorum Yap