Eğitim Sağlık

Öğrenciler İçin Zihin Açıcı Besinler

Editör by Editörmatik

Eğer anne, babanız ya nineleriniz sabah uyandığınızda elinde bir avuç okunmuş pirinç ve okunmuş su bulunduruyorsa siz sınav yolcususunuz demektir. Öncelikle o pirinçleri yutun ve suyu için sevdiklerinizin gönlü olsun. Sonra da hayatınızın tüm alanına zihin açıcı yiyecekler ve içecekleri sokun çünkü her saniyeniz bir sınav yanlışa göz açtırmayın…

Sınavlara Girmeden Önce 7 Zihin Açıcı Besin

Öncelikle genel olarak zihin açan besinler neler buna bakalım; bunun için de yağlı gıdalardan çok tüketmemeye çalışın biliyorum bazen canımız çok hamburger tarzı bir sürü abur cubur çekmekte ama kendinize yeri geldiğinde hâkim olmayı da öğrenin.

  1. İlk olarak balık diyelim! Araştırmalar gösteriyor ki balık hafızayı iyi bir oranda güçlendiriyor.
  2. Günde bir fincan kahve de zihninizi toparlamaya ve konsantrasyona iyi gelen besinlerden.
  3. Kuruyemiş hem öğünler arası atıştırma için hem de zihin açıcı özelliği ile ilk sıralarda.
  4. Ayrıca yumurta da bu listede en sevdiğim içerdiği protein sayesinde hem öğrenme yetinizi geliştiriyor hem de hayal gücünüzü üstelik tadı da bence çok güzel.
  5. Yeşil çay, yumuşak meyveler, çikolata, yulaflı ürünlerde içerisindeki bileşenlerle hem zihin açıcı hem de hafıza güçlendirici üstelik salgıladıkları mutluluk hormonuyla ki bu çikolatada son derece yüklü oranda mevcut, size daha çok olumlu etkide sağlayacaktır.
  6. Yeşil yapraklı sebzeleri de unutmayalım, brokoli, taze fasulye gibi sebzeleri de bu özellikleri bakımından yabana atmayalım.
  7. Zihin açıcı öneriler arasında en önemlilerinden biri su tüketimi vücudunuzun ihtiyaç duyduğu miktarda su tüketmeye özen gösterin.
  8. Öğrenciler için limonun faydaları sayesinde ılık suya karıştırılarak içildiğinde sınav tarihine yakın boğaz ağrısı yada grip, nezle gibi rahatsızlıkların önüne geçmiş olursunuz.


Şimdi sınava girecek öğrencilerin beslenmesi konusuna gelirsek; öncelikle diyetisyenler tarafından bakıldığında sınav öncesi şekerli ürünler tüketmek doğru bilinen yanlışlar arasında, çünkü sınavlarda kan şekerinizde ve tokluğunuzda dalgalanmalara sebep olmayacak besinler tüketilmeli. Bunun içinde lif oranı yüksek besinler önermekteler. Sınav sabahı dengeli bir kahvaltı yapmaya özen gösterin; yumurta, kuru kayısı, kuru incir, yulaf, ceviz bunlara örnek alternatif olabilir. Akşamları geç saatte ağır yiyecekler tüketmeyin hamur işi ve benzeri besinler gibi. Fast foodlar yani abur cuburlar dikkati düşürüyorlar ve daha çabuk acıkıyorsunuz. Okulların beslenme tekniklerine de dikkat edilmeli ve çalışılmalı. Balık ve ceviz harika hafıza güçlendiricilerden sık tüketime özen gösterin. Kırmızılahana, özellikle yağlı balıklar, süt ve süt ürünleri, çilek- kivi gibi meyveler, zerdeçal dikkatiniz toplamada çok güçlü destekçileriniz.

Bunun yanında spora ve egzersize de önem verin, sağlıklı ve dengeli beslenin bir gün için değil her gün hayatınızın her evresi için bu teknikleri uygulamaya çalışın. Unutmayın hayat sadece okulda uygulanan sınavlardan ibaret değil önce kendi sağlığınız ve sizi sevenler için mutlu olmaya çalışın hayat önünüze sayısız şans ve imkân çıkarır, sizin yapmanız gereken sadece tek bir şeye odaklanıp ona yoğunlaşmamak.

Yorum Yap