Nedir

Ofsayt Nedir?

Ofsayt Nedir?
Editör by Behlül Güngör

Futbol Nedir?

Her biri 11 kişiden oluşan iki takımın topu kullanarak oynadığı ve var olan takımların her birinin kendine göre taraftarları bulunan ilgi çekici bir spordur. Takım kadar taraftarın da psikolojik açıdan etkisi çok büyük olmakla beraber dünya üzerinde yaygın bilinen bir spor olma konusunda da bir hayli yeteneklidir. Futbol oyunu ise takımlar, 1 adet futbol topu, 2 kaleden oluşur ve aynı zamanda çim veya halısahalarda oynanması da dikkat çeken bir diğer durumdur. Her spor gibi bu sporun da oldukça kesin kuralları vardır. Kurallara uymayan oyuncular olayın o an ki şartlarına göre hakem tarafından sarı veya kırmızı kart ile cezalandırılır. Saha ise dikdörtgen ve aynı zamanda dikdörtgenin uzun kenarı 90 ile 120 metre arasında ve kısa kenarı da 45 ile 90 metre aralığında farklı uzunluklarda çeşitli sahalar yapılabilmektedir. Futbul sahası ise tamamen düz ve çimli bir zeminden yapılmalıdır. Aynı zamanda saha çizgiler ile bölgelere ayrılmıştır. Futbolda el ve kollar dışında her kısım ile topa vurarak yön vermek serbesttir ancak topa el ve kol değdiği zaman faul olmaktadır. Kaleciler için ise vücudunun her bölgesi serbest ve aynı zamanda kaleci eldiveni giymekte özgürdürler. Oyun iki yarıdan oluşmaktadır ve her biri 45 dakikadan toplam 90 dakikadır. Ancak berabere bitmesi durumunda 15 er dakikalık ek 2 yarı ve yine berabere bitmesi durumunda ise karşılıklı penaltı atışları ile oyun skoru ve kimin kazandığı belirlenmektedir.

faul.jpg

Faul Nedir?

Faul, rakip iki oyuncuların birbirlerine veya herhangi takımdan bir sporcunun hakemlerden herhangi birine yaptıkları kasti oyun dışı hareket sonucu olan eyleme verilen addır. Faul sadece bu durumlar ile sınırlı kalmayıp aynı zamanda topa el ile dokunma (kaleciler hariç), hakaret içeren kelimler ile konuşmak, kalecinin ceza sahası dışında topa el ile dokunması ve ofsayt kuralları gibi olayların ihlal edilmesi de faul denilebilecek hareketlerdendir. Unutulmamalıdır ki spor dostluk ve kardeşiktir yani kimse bir diğerine isteyerek bu hareketi yapmamaktadır. Yalnızca oyun sırasında adrenalin salgısı ve kazanma azmi baskın gelen oyuncular bazen bilinçsiz olarak bu hareketlerde bulunup faul olmasına sebep olabilmektedir.

ofsayt-kurallari.jpg

Ofsayt Kuralları Nelerdir?

Ofsayt nedir futbol oyunlarında sık sorulan bir soru haline gelmiştir. Konuyu biraz daha detaylı anlatmak gerekir ise ofsayt; topu ayağında tutan kişinin, pası vereceği oyuncunun pas için topa vurduğu anda pası alacak olan oyuncunun rakip takımın bütün oyuncularının arkasında bulunması durumudur. Yani ofsayt nedir kısaca anlat dediklerinde çoğu kişinin anlatmakta ve anlamakta zorluk çektiği görülmekte, hatta bu durumun bir çok komedi dizisinde konu haline gelmiş olması da bu konuyu daha çekici bir hale getirmektedir.

Ofsayt-nasil-olur.jpg

Yorum Yap