İnceleme

Nvidia Geforce 1080 Tİ Ekran Kartı İncelemesi

Editör by Editörmatik

Bu makalede Nvidia’nın merakla beklenen ve tanıtımını yaptığı yeni ekran kartı GTX 1080 Ti ürününün incelemesini yapacağız. Nvidia normalde zaten en güçlü tek gpu’lu oyuncu ekran kartını bünyesinde barındırıyordu. Ancak 1080 Ti’yi çıkararak kendi rekorunu ekarte eden firma çok daha üst düzeylerde bir performans sergilemeyi başarıyor.

Yeni olarak GDDR5X 11 Gbps bellekler ve daha birçok geliştirme ile gün yüzüne çıkan GTX 1080 Ti, Titan X Pascal’ın kullandığı GP102 grafik çekirdeğindekinden daha farklı ve hızlı bir sürümü ile geldi ve Nvidia’nın en güçlü ve hızlı ekran kartı olarak kendini tanıttı. Titan X Pascal’ı geride bıraktığı duyuruldu.

Genel Bakış

NVIDIA, ekran kartları içinde en güçlü olan GTX 1080 Ti’nin San Francisco’da tanıtımını yaptı. Uzun süredir beklenen 1080 Ti, en yüksek performansa sahip ekran kartlarının en güçlüsü oldu. 1000 serisinde yer alan GTX 1070 ile GTX 1080’in ardından zirveye oturan 1080 Ti, Nvidia’nın en güçlüsü Pascal Titan X’i solluyor. Şu sıralar güç sıralamasında ilk sırada 1080 Ti, ikinci olarak Pascal Titan X, üçüncü de ise 1080 bulunuyor. Fakat Pascal Titan X Türkiye’de satışa sunulmadı. Amerika’da da kısıtlı satış hakkına sahip.

GeForce GTX 1080 Ti Amerika fiyatı 699 USD iken, Pascal Titan X’in çekirdeği GP102’nin daha güçlü versiyonu mevcut. Çok hızlı bellek olan 11 GB GDDR5X ile birlikte gelmiş olan karttaki bellek  veri arayolunda da genişletilmeler yapılmış.

İş gücünden çok oyun oynama performansına odaklanan GTX 1080 Ti’da bazı birimler devre dışı bırakılmış. Bu sebeple ortaya daha da güçlü bir ekran kartı çıkmış. Ayrıca GDDR5X belleklerde ikinci nesil olan 11 Gbps’lik sürüm kullanılmış.

Ürün Tasarımı

Soğutma hususunda da yeniliklere gidilen kartta, GTX 1080’le kıyaslandığında soğutma bloğunun büyütülmesiyle soğutma performansı da daha yüksek seviyelere çıkarılmış.  DVI çıkışının bulunmaması ile açığa çıkan alan verimli soğutmayı sağlamak amacıyla kullanılmış. Yani ekran kartı üstünde yer alan blower fan kasadaki havayı dışarı atmak amacıyla tasarlanmış. Böylelikle overclock performansı çok yüksek seviyelerde bulunan ekran kartının tasarımındaki değişiklikler ile yüksek sıcaklık meydana gelmeden performansınızı daha üst seviyelere tama imkanı buluyorsunuz. Genel anlamda tasarımını incelediğinizde Nvidia Founders Edition’ın ekran kartlarında cazibeli ve şık tasarım uyguladığı görülüyor.

Kartın arka kısmında ise marka ile model kodu bulunan arka plaka bulunuyor. Bu plakanın tasarımı 2 parça şeklinde olup, eğer ki çoklu ekran kartının kurulumunu yapmaya karar verirseniz, arkada bulunan plakayı çıkarabiliyorsunuz. Böylece hava akışındaki bozulma ihtimali en az seviyeye inmiş oluyor.

Gtx 1080 ti satın al seçenekleri ile internet üzerinden veya mağazalardan ürünü almak niyetinde olan kullanıcılara verimlilik noktasında da yenilikler sunuluyor. 2X dualFET teknolojisi kullanılarak ekran kartının çektiği güç daha verimli hale getiriliyor ve kayıp oldukça düşürülüyor.

Yorum Yap