Nasıl Yapılır

NFC İle Ödeme Nedir? Nasıl Yapılır?

NFC İle Ödeme Nedir? Nasıl Yapılır?
Editör by Behlül Güngör

NFC Nedir?

NFC; açılımı Near Field Comminucation yani, Yakın Alan İletişim’dir. Aslında hepimizin bildiği WİFİ veya Bluetooth gibi teknolojilerden daha dar alandan kullanılabilen bir teknolojidir. Bu teknolojinin sahip olduu cihazlarda kısa mesafeli veri alışverişi sağlar.

Hepimizin elinde olan akıllı telefonlardan ödeme yapmaya, çipli kimliklerde işlem yapabilmeyi sağlar. Maksimum 10 cm aralığında kablosuz kişisel iletişim alanı oluşturan bir sistemdir.

Tüm temassız hizmetler için kullanılabilen NFC teknolojisi, mobilden bankacılık ya da ödemeye, perakande sektöründen, ulaşım ve sağlık gibi birçok sektörü etkilemiştir.

NFC-sistemi.jpg

NFC İle Ödeme Nasıl Yapılır?

Artık akıllı cihazlarımız yanımızdan ayrılmayan bir parçamız haline geldi. Bu teknoloji sayesinde cüzdanlarımızı yanımıza almak zorunda değiliz. Akıllı telefonlarımızın içerisine cüzdanlarımızda bulunan kartlarımızı saklamamız mümkün ve sadece akıllı telefonlarımız sayesinde istediğimiz zaman çoğu yerde ödeme yapmamız mümkün.

Banka kartlarımızı, kredi kartlarımızı, toplu taşımalarda kullandığımız kartları, stadyum biletlerinini akıllı cihazlarımıza yükleyerek ödeme yapabiliriz. Tüm bu işlemleri yapabilmemiz için NFC destekli cihazlara sahip olmamız gerekli. Sıkça kullandığımız kartları cihaza tanımlamak lazım. Ödeme noktalarında bu sistemi kullanarak ödemeyi yapmak çok kolay.

Alışverişe çıktınız; fakat kullanmanız gereken kartınız yanınızda değil. Kartınızı NFC destekli telefonuza tanımladıysanız; hiç problem değil. Alışverişinizi NFC ile ödeme ile telefondan temassız bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün. Alışverişte artık yanınızda olması gereken tek şey; telefonunuz.

Banka ve kredi kartların haricinde sıkça kullandığmız toplu taşıma kartlarını cihazlarımıza yükleyebiliriz. Ödeme noktalarında kolay ve hızlı bir şekilde ödeme yapabilirken, istersek kartın içine de cihazımızdan yükleme yapmak mümkün. Gitmek istediğiniz bir spor karşılaşması var fakat sizin daha biletiniz yok. NFC sayesinde artık bu teknolojiyi de bu durumda kullanmak mümkün. Biletinizi alabilir, hatta büfelerden içecek ve yicecek ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz. Tabi bu imkanı sunan bir stadyumda karşılaşmaya gitmeniz gereklidir.

NFC-ile-odeme-kolayligi.jpg

NFC İle Ödeme Kolaylığı

Bir kafede oturuyorsunuz, hemen duvarda asılı bir poster fark ediyorsunuz. Posterde barkod bulunuyorsa ve sizin de NFC destekli telefonunuz var ise; şanslısınız demektir. Posterdeki barkod sayesinde posterin konusu ile ilgili bilgi anında cebinizde. Ya da bir kampanya mevcut ise bu sistem sayesinde kampanyaya hemen katılabilirsiniz.  Günümüzde park yeri bulmak artık hepimizin problemi ne yazık ki. Otoparklara arabamızı park etmek zorunlu hale geldi. Parkmetre ödemelerinizi de NFC sistemi ile gerçekleştirmeniz mümkün.  Şu anda ülkemizde NFC sistemi bir çok alanda kullanılmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte pek çok alanda da daha aktif olması beklenmektedir.

NFC ile ödeme sayesinde yanınıza cüzdanınızı almadan, otomatlarda, turnikelerde, parkmetrelerde ve ofis ve garajlarda hızlı bir şekilde ödeme yapmanız mümkün hale geliyor. Hayatı kolaylaştırdığı kesin. NFC ile ödeme kolaylığı; self servis ödeme teknolojisi geliştirilmiştir. Daha hızlı ve daha kolay ödeme için NFC sistemini her sektörde kullanmak ilerleyen teknoloji çağında fazla uzak olmayacaktır. Yakında tüm sektörlere yayılması beklenen teknoloji sayesinde para akışı ve bilgi aktarımı daha kolay.

nfc-nedir.jpg

Yorum Yap