Blog Eğitim

Nasıl Öğretmen Olurum?

Editör by seoturka

Öğretmen olmaya yani daha doğrusu meslek seçimi yapmaya lise yıllarında başladıysanız ilk yapmanız gereken seçeceğiniz öğretmenlik branşının hangi alanda olduğuna dikkat etmenizdir. Mesela Matematik öğretmeni olmak istiyorsanız sayısal alanı tercih etmeli, sınıf öğretmenliği istiyorsanız eşit ağırlık alanına yönelmelisiniz. Lise bitiminde üniversite sınavlarına girerek belirtilen kontenjanlarda puanlarınıza uygun üniversiteleri tercih edip beklemeniz gerekmektedir.

Seçeceğiniz üniversitelerin Eğitim Fakültesi olması lazım. Kimi Fen Edebiyat Fakülteleri de formasyon vererek sizi öğretmenlik hayallerinize ulaştırmaktadır.

Öğretmen olmak için ne yapmalıyım?

Lise öğretmenlik fakülteleri 5 yıllık, ilkokul öğretmenlik fakülteleri 4 yıllık eğitim vermektedir. Okuduğunuz fakülteyi başarıyla bitirip mezun olup diplomanızı aldığınız da henüz işiniz bitmiş olmuyor. Devlet statüsünde bir öğretmen olmak istiyorsanız KPSS’ye (Kamu Personeli Seçme Sınavı) hazırlanmanız gerekiyor. KPSS’ de aldığınız puanlarla MEB’in alanınız için belirlediği atama sayısınca tercihlerinizi yapıp beklemeye başlarsınız. Maalesef ki KPSS mağdurları ülkemizde oldukça fazladır. Bu yüzden çok çalışıp çok iyi bir puan almanız sizi oldukça öne taşıyacaktır.

Eğer ki puanınız atanmaya uygun değilse bir yıl daha KPSS’ye hazırlanmanız gerekmektedir. Biraz da KPSS’den bahsedelim isterseniz. Genel Yetenek, Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri olmak üzere 3 sınavdan mesulsünüz. Bu 3 sınava giren adaylar P10 puanı üzerinden tercih ederler. Eğer ki Branş Öğretmeniyseniz bu sınavlara ek olarak ÖABT (Alan Sınavı) girersiniz. ÖABT sınavına giren bir adaysanız P121 puanından tercih yapmanız gerekir. Kazandığınız da henüz aday öğretmen olarak göreve başlarsınız. 1yıl sonra sözlü ve yazılı mülakatla adaylıktan kurtulursunuz.

Devlet kadrosu tercih etmeyenler için Özel Okullar, Etüt Merkezleri, Özel Temel Liseleri diğer alternatif yollardır. Kolay gözüken bir meslek olsa da maalesef ki emek vermeden, çalışmadan elde edilebilecek bir meslek dalı değildir.

Yorum Yap