Sağlık

Muzun Faydaları Nelerdir?

Editör by seoturka

Doğanın insanlara bahşettiği mucizevi meyvelerden birisi de muzdur. Muz, içerdiği birçok vitamin ve minerallerin yanında pek çok faydaları da kendinde barındırır. Muzun içeriğinde bolca bulunan; A, E, K ve C vitaminleri ile potasyum, sodyum, magnezyum gibi mineraller bulunur. Muzun faydalarına bakacak olursak, birçok organa iyi geldiği ve hastalıkları önleyici etkilere sahip olduğu görülür.

Muzun Sağlık Üzerindeki Faydaları

Kan basıncını dengeler : Yapılan araştırmalarda muzun içeriğinde bulunan potasyumun, kan basıncını düzenleyici etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Kan basıncını düzenlemesi ile felç ve inme oranını %40 azalttığı ortaya konulmuştur.

Böbrekler için faydalıdır : İçeriğinde bulunan potasyumun, böbrek taşlarının oluşmasını önlediği ve oluşan taşların düşürülmesinde önemli etkilere sahip olduğu görülmüştür.
Muz enerji verir : Günde düzenli olarak 1 muz tüketmeniz, gün içerisindeki enerji ihtiyacınızın karşılanmasına yardımcı olacaktır.

Sindirime yardımcı olur : Muz içerdiği önemli mineraller sayesinde, sindirimi çalıştırıcı etkiye sahiptir. Kabızlık sorunlarına iyi geldiği gibi mide ekşimelerine de yarar sağlamaktadır. Fazla miktarda tüketilmesi kabızlık sorunlarını tetikleyerek, gaz ve hazımsızlığa neden olabilir.

Muzun cilde faydaları : Birçok cilt hastalığının tedavisinde kullanılan muz, cilt sağlığına iyi gelen mucizevi bir meyvedir. Yiyerek cildinizi güzelleştirmenin yanında, kabuğuyla da fayda sağlayabilmeniz mümkündür. Sedef hastalığında veya akneli bir cilde, muzun kabuğu konularak 30 dakika bekletilip, yıkanır. Düzenli olarak uygulandığında, hastalıkları yok ettiği gözlenmiştir. Ayrıca muzun kabuğu cilde sürülerek nemlendirici etkiye sahiptir. Cilt kırışıklıklarına da oldukça iyi gelen bir özelliğe sahiptir.

Kanserle mücadele eder : Japon bilim adamlarının yapmış olduğu bir araştırmaya göre, olgunlaşmamış muz içerisinde bulunan bir mineralin kanserle mücadele de önemli etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Düzenli olarak tüketilen muzun birçok hastalığa yakalanma riskini azalttığı görülmüştür.

Muzun cinselliğe faydaları : Cinsellik üzerinde büyük etki gösteren muz, günlük 1 adet yenildiğinde testosteron artışını sağlar.

3 Yorumlar

Yorum Yap