Blog

Muz Kabuğunun Faydaları Nelerdir

Editör by Emre Yıldırım

Muz Kabuğunun Faydaları Nelerdir

Hayatımızda çok fazla tükettiğimiz ürünlerin bazen faydalarını veya tam olarak neye yaradığını bilmiyoruz. Ancak biraz detaylı araştırdığımızda tükettiğimiz tüm besinlerin aslında çok faydalı olduğunu ve aynı zamanda da kabuklarının da doğal birer ilaç olduğunu görebiliriz. Buna verebileceğimiz en güzel örneklerden biri de hiç şüphesiz muz kabuğu olmaktadır.

Faydaları saymakla bitmez

  • Doğal antibiyotik özelliği gösteren bir meyve kabuğu olan muz kabuğu gece yatmadan önce temizlenmiş yüze sürülüp yatılırsa sabah sivilcelerde meydana gelen iyileşme gözle görülür şekilde olacaktır.
  • İçerisinde bulunan potasyum sayesinde deriye bakım yaptığı için özellikle deri ayakkabıların temizlenmesi için muzlarınızın kabuklarını kullanabilirsiniz.
  • Diş temizliğinde de yediğiniz muzların kabuğunu kullanabilirsiniz. Kabuğun etli kısmı ile dişlerinizi iyice ovalayın. Ardından 10 dakika kadar bekleyin ve kuruduktan sonra dişlerinizi fırçalayın. Yaklaşık 2 hafta sonra dişlerinizde gözle görülür bir temizlenme meydana gelecektir.
  • Ciltte meydana gelen kırışılık problemleri için de kullanabilirsiniz. Özellikle kaz ayağı olarak adlandırılan göz çevresi alanı kabuk ile iyice ovalayın. Yüzünüzün birkaç gün sonra gerildiğini hissedeceksiniz.
  • Sıkça baş ağrısı yaşayan kişiler yedikleri muzun kabuğunu başlarının üzerine koyduklarında bir süre sonra ağrılarının hafiflediğini ve geçtiğini hissedeceklerdir.
  • Özellikle yaz aylarında yaşanılan sinek ısırıkları gibi ısırıklar sonucu olan kaşıntıları geçirmek için kaşıntı olan bölgeyi muz kabuğu ile ovmak iyileştirici etki yaratacaktır.
  • Birçoğumuzun kullandığı gümüş aksesuarları parlatmak için de bu kabukları kullanabiliriz. Gümüş aksesuarlarınızı muzun kabuğunun etli kısmı ile ovup 2-3 dakika kurumasını bekledikten sonra bir kumaş ile silerek etkili sonucu görebilirsiniz.
  • Tükettiğiniz muzların kabuklarını ezerek hemoroid olan bölgelere uygulayabilirsiniz. Daha hızlı iyileştiğini gözlemleyeceksiniz.

Hem kendisi hem kabuğu faydalı

                Tam bir potasyum hazinesi olan muz, vücudumuz için en yararlı besinlerin başında gelir. Kan basıncını dengeler, sağlıklı bir uyku uyumanız da yardımcı olur, ülsere iyi gelir, tansiyonu dengeler, göz sağlığı için faydalıdır, strese karşı etkilidir, kanseri önleyici etkisi vardır. Muzun faydaları saymakla bitmezken son yıllarda muz diyeti adı verilen diyette oldukça gündemdedir. Sizde hem muz hem de muz kabuğu ile sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz.

Yorum Yap