Nasıl Yapılır

Mühendislik Tamamlama Nasıl Yapılır?

Mühendislik Tamamlama Nasıl Yapılır?
Editör by Behlül Güngör

YÖK tarafından teknik öğretmenlik bölümlerinden mezun olanlara mühendislik tamamlama imkânı sunuluyor. Peki, teknik öğretmenler tarafından sevinçle karşılanan mühendislik tamamlama nedir? Bu yazımızda sizlere mühendislik tamamlama ile ilgili merak konusu olan detaylarda bilgi sunacağız.

muhendislik-tamamlama-nedir.jpg

Pek çok teknik öğretmenlik bölümü yeterli sınav puanını elde ederek başvuru yapma hakkına sahip olduğu ve sınavı başarı ile geçenlerin tercih yaparak üniversitelerin mühendislik tamamlama programlarına katılarak mühendislik diploması alma hakkı kazanmaları şeklinde işleyen bir programdır.

muhendislik-tamamlama.jpg

Mühendislik Tamamlama Programlarına Hangi Bölüm Mezunları Başvuru Yapabilir?

Mühendislik tamamlama programlarına katılabilmek için üniversitelerin teknik öğretmenlik statüsündeki eğitim fakültelerinden mezun olan kişiler başvuru yapabilir. Mühendislik tamamlama sınavına kimler girebilir? Bilgisayar Öğretmenliği, Elektronik Öğretmenliği, Elektrik Öğretmenliği, Enerji Öğretmenliği, Kalıpçılık Öğretmenliği, Kontrol Öğretmenliği, Makine Öğretmenliği, Metal Öğretmenliği, Mobilya ve Dekorasyon Öğretmenliği, Otomotiv Öğretmenliği, Motor Öğretmenliği, Telekomünikasyon Öğretmenliği, Tesisat Öğretmenliği, Yapı Öğretmenliği vb gibi Teknik Eğitim Fakültesi ve Endüstriyel Sanatlar Teknik Eğitim Fakültesi bölüm mezunları sınava girebilir.

Teknik Öğretmenler İstedikleri Mühendislik Bölümünü Seçebilirler Mi?

Teknik öğretmenler eğitimini aldıkları alanların ilişkili olduğu bölümler haricinde tercih yapamazlar. Teknik öğretmenlik bölümlerinin hangi mühendislik alanlarını tercih etme hakkının bulunduğunu öğrenmek için ÖSYM’nin sitesinde yayınlanacak olan kılavuz aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

muhendis.jpg

Mühendislik Tamamlama İçin Hangi Sınava Başvuru Yapılır?

Mühendislik tamamlama için 2017 yılına kadar özel bir sınav gerçekleştirilmekteydi. Ankara merkezli olarak gerçekleştirilen 90 dakikalık ve 60 soruluk sına sonucunda belirlenen baraj puanı üzerinde olan adayların tercih yapması isteniyordu. Ancak YÖK tarafından 10.11.2016 tarihinde alınan bir karar ile mühendislik tamamlama için yapılan sınavın kaldırıldığı bunun yerine ALES sayısal sınavının kullanılacağı açıklandı. Mühendislik tamamlama programlarına girebilmek için ALES Sayısal puan türünden en az 50 puan alınması gereklidir. Böylece adaylar Mühendislik Tamamlama sınavının ücretinden ve Ankara’da sınava girme zorunluluğundan kurtulmuş oldular.

Sınava başvuru yapmak için ÖSYM’nin sitesinden ALES sınavı başvurma sürecinde online başvuru yaparak ardından sınav ücretini olan 90 TL’i yatırarak yapabilirsiniz.

Mühendislik Tamamlama Programı İçin Tercihler Nasıl Yapılır?

ALES sayısal puan türünden 50 ve üzerinde puan alan adaylar yayınlanacak kılavuzda kontenjanları yer alan üniversitelerin mühendislik bölümleri arasında tercih yapacaklardır. Tercih işlemlerini yine ÖSYM AİS sistemi üzerinden gerçekletilebilmektedir. Kontenjan dâhilinde yeterli sayıda adayın yerleştirilmesi gerçekleştirilir.

Mühendislik tamamlama nasıl oluyor? Tercihlerin açıklanması sonucu mühendislik tamamlama programlarına yerleştirilenler üniversitelerce belirlenen dersleri başarıyla tamamladıkları takdirde mühendislik diploması alma hakkı elde ederler.

Yorum Yap