Sağlık

MS Nedir?

Editör by Emre Yıldırım

MS Hastalığı Nedir?

MS hastalığı (Multiple Skleroz) adı verilen kişinin bağışıklık sistemindeki bozukluk sonucu, beyin ve omurilikte olan çok sayıda plağın oluşması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Tıp dilindeki adı Multiple Skleroz olan bu hastalık halk arasında kısa adıyla MS olarak bilinir. MS hastalığı ataklar halinde gelişir, fakat bu hastalık çeşitli tedaviler ve düzenli takiple kontrol altında tutulabilir. MS hastalığı kişiden kişiye göre değişiklik gösteren bir hastalıktır. MS hastalığı akıl ya da ruh hastalığı değil, tamamıyla sinir sisteminde gerçekleşen bir hastalıktır. Kalıtsal bir hastalık değildir ve genetik olma durumu az da olsa vardır.

MS Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

                Kişiden kişiye çok farklı değişkenler gösteren bu hastalıkta en bilinen belirtilerin başında, bir ya da birden fazla uzuvda uyuşma veya zayıflık görülmeye başlar. Vücudun bazı bölgelerinde uyuşma, karıncalanma veya ağrı hissedilebilir. Çift görme veya bulanık görme gibi görme bozuklukları olabilir. Geveleyerek konuşma, sürekli yorgunluk ve halsizlik durumu, baş dönmesi gibi belirtileri de mevcuttur.  Bu belirtiler sadece MS hastalığına özgü hastalık belirtileri değildir. Bu nedenle bu sayılan belirtilerden bir veya birkaçını yaşayan hastalar, öncelikle bir doktora başvurmalıdır. Kendisine konulan tanı sonrasında gerekli kontrol doktor tarafından yapılmalı ve tedaviye yapılacak olan kontrollerden sonra başlanmalıdır. Bu tarz belirtiler, hafif hastalık olarak tabir edeceğimiz, grip nezle gibi soğuk algınlığı hastalıklarında da görülebilir. Kronik yorgunluk, sürekli halsizlik durumu, geveleyerek konuşma gibi rahatsızlıklarda psikolojik bir sorundan kaynaklı olma ihtimali vardır. Bu belirtilerin farkına varıldığında mutlaka doktora başvurularak gerekli kontrollerin yapılması gereklidir.

MS Hastalığının Tedavisi

MS hastalığı ataklar halinde geldiğinden dolayı öncelikle bu hastalıkta doktorlar kortizon tedavisine başvurmaktadırlar. Fakat kişinin günlük aktivitelerini engellemeyen, normal yaşantısında kendisini zorlamayacak hafif ataklar geçirmesi halinde her zaman bu tedavi yöntemi kullanılmaz. Kortizon tedavisi dışında koruyucu tedaviler ile atakların tekrarlaması veya ilerlemesi azaltılıp beyinde yeni plaklarını oluşması engellenir. Bazı hastalarda fiziksel güç kayıpları, dengesizlik ve kas sertlikleri gibi durumlarla karşılaşılabilir. Bu durumda fizyoterapi ile de tedavi uygulanabilmektedir.

Yorum Yap