Sağlık

Moda Haline Gelmiş Vejetaryenlik

Editör by Editörmatik

Vejetaryenlik son zamanlarda birçok ülkenin insanları arasında yayılmış bir durumdadır. Genellikle vejetaryenlik ile Budizm özdeşleştirilmektedir fakat bu yolu seçenlerin nedenleri bir tek bununla sınırlı değildir. Vejetaryenler bu yaşam tarzının insan sağlığı için en yararlı seçim olduğunu söylerler. Bu nedenle vejetaryen restoranların, lokantaların ve cafelerin sayısı her gün daha da artmaktadır. Siz de belki bu fikre katılıyor olabilirsiniz o zaman genel olarak söylenenlere hak vermeniz normaldir. Etten ve hayvansal gıdalardan vazgeçmeme hakkınız ve tercihiniz de vardır; hatta vejetaryenlerin zaman zaman bu konudaki baskılarına ve eleştirilerine maruz kalıyor olmanız da mümkündür. Sonuçta, herkesin kendine göre haklı nedenleri bulunmaktadır. Özellikle vejetaryenlerin büyük bir kısmının hayvan severler olduklarını düşünürsek sadece sağlık açısından değil, konunun hayvanlara duyarlılık olarak da değerlendirilebileceği açıktır.

Hızla Yayılan Bir Yeme Tarzı: Vejetaryen Beslenme

Vejetaryen beslenme dünyada hızla yayılmaya devam etmektedir; adeta bir moda akımı durumuna gelmiştir ki bu kadar çok yaygınlaşmasından ve özellikle ünlü insanların bu konu hakkındaki tercihlerini açıklamalarından ötürü vejetaryen olan insanlar da bulunmaktadır.  Her ne nedenle olursa olsun ( sağlık, duyarlılık, Budizm, moda akımı vb. ) vejetaryenliğin yaygınlaşma durumu sayısal olarak da ortaya çıkarılmaya başlanmıştır. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde vejetaryen insan sayısı %2’den %4.3’e kadar yükselmiştir. Taiwan’da ise 2 milyonu aşkın vejetaryen yaşamaktadır. İtalya’da vejetaryen insanların sayısı gene hızla artmıştır ve yakın zamanda rakamın 10 milyonu aşması beklenmektedir.

 

Dünyaca Ünlü Yıldızların Vejetaryenlik Seçimi

Vejetaryen ünlüler bu akımın yayılmasında da topluma öncülük etmektedirler. Tabii ki ünlülerin bu tercihlerini açıklamaları başta onların her yaptıklarını dikkatle takip eden hayranları olmak üzere birçok insanı etkileyebilmektedir. Natalie Portman, Richard Gere, Drew Barrymore gibi Hollywood’un ünlü aktörleri de vejetaryen olduklarını açıkladılar. Bu insanların başarılarının yanında aynı zamanda sağlıklı ve genç görünümlerinin, bu yaşam tarzının güzel olduğu yönündeki fikirleri güçlendirmesini normal olarak değerlendirebiliriz. Vejetaryenliğin şu anda erkeklerden çok kadınlar arasında daha hızlı bir biçimde yaygınlaştığını da belirtelim. Diyetisyenlerin, beslenme uzmanlarının sıklıkla tartışmaya başladığı vejetaryen yaşam tarzı herkes için faydalı mıdır? Özellikle belli yaş grubunda bulunan insanların bunları dikkatli değerlendirmesi gerekebilir.

Yorum Yap