Nedir

Mikro Sinüsektomi Ameliyatı Nedir?

Editör by Editörmatik

Mikro Sinüsektomi Ameliyatı Nedir?

Kıl dönmesi sorunlarında gerekli görülen cerrahi müdahalenin son yıllarda uygulama yöntemi olarak mikro sinüsektomi uygulaması öne çıkmış durumdadır. Geçmiş yıllarda deri altında kalmış kıl yumaklarının ciltte derin ve büyük kesiler açılarak çıkarılma yöntemi bugün neredeyse terk edilmiş çok küçük kesiler ile bu tedavi daha başarılı bir şekilde gerçekleştirilir olmuştur. Gelişen tıp günümüzde laparoskopik ameliyat yöntemlerini tamamen egemen hale getirmiş, geçmişte 20 -30 cm karın yarılarak yapılan safra kesesi ameliyatı bugün birkaç santimetrelik kesiklerle daha başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu yeni yöntemler hem operasyonların ardından gereken iyileşme süreçlerini kısaltmaktadır hem de kesiler sonucu oluşacak estetik sorunlara neden olmamaktadır.

Mikro Sinüsektomi Nedir?

Deri altında çıkış yolu tıkandığı için biriken kıl yumaklarını bütün olarak çıkarabilecek çok küçük küçük kısım kesilerek (2cm) sağlıklı doku kaybının önlendiği yöntemdir. Kıl dönmesi rahatsızlığı yaşayanların %90’ında kıl yumağı 1-2 cm gibi bir alanda oluşur. Operasyon bu 1-2 santimetrelik küçük alanda yapılır. Daha geniş alanda operasyon uygulamak sağlıklı doku kaybına yol açacaktır.

Mikro sinüsektomi olanlar, herhangi bir dinlenme ve iyileşme sürecine gereksinim duymaksızın hemen günlük yaşama dönebilmektedirler. Geçmişteki uygulamalarda olduğu gibi 3 – 4 gün kadar uzun süre hastanede kontrol altında kalmak ve günlerce sürecek bir iyileşme sürecini beklemek gerekmemektedir. Operasyon süresi geçmiş uygulamalarda bir saat kadar sürerken mikro sinüsektomi yöntemi ile bu süre 4 -10 dakikaya kadar düşmüş durumdadır. Artık yara izi görünmeyecek kadar küçüktür ve dikiş atılmasına gerek duyulmamaktadır.

Mikro sinüsektomi yönteminin en önemli avantajı ise yeniden kıl yumağı oluşumunu neredeyse tümüyle önlemesidir. Eski geniş kesi yönteminde kıl dönmesinin tekrarlama ihtimali %40’a kadar çıkarken mikro sinüsektomi yöntemi ile bu olasılık %3’e kadar düşmüş durumdadır. Burada kıl yumağının kapsülü ile birlikte çıkarılıyor olması belirleyici etkendir. İş gücünden kazanç, iyileşme sürecinden kazanç, konforlu uygulama, estetik yönden kazanç ve tedavinin kalıcı çözüme yakınlığı yönünden kazanç.  Tüm bu koşullara ekonomik kazancı da eklemek gerekmektedir. Zira mikro sinüsektomi operasyonunun ekonomik maliyeti klasik yöntemin maliyetinin neredeyse beşte biri değerindedir.

Mikro Sinüsektomi Nerelerde Yapılıyor?

Mikro sinüsektom tedavisi hemen her devlet hastanesi ve özel hastanede, cilt polikliniklerinde yapılabilen bir operasyondur. SGK’lı iseniz tedavi ücretinin %50’sini kurum karşılamaktadır. Eski yöntemdeki gibi anestezi istemeyen ve hastanede yatma süresi gerektirmeyen yöntem, basit cerrahi müdahaleler arasına katılmış durumdadır. Elbette operasyon uzman doktor eliyle planlanmalı ve yapılmalıdır. Önemsenmeyecek derecede kısa süreli bir ağrıdan sonra pansuman bile gerekmeksizin hasta günlük yaşamına döner. Yine aynı gün içinde banyo yapmak mümkün olur. Sağlık ve estetik açıdan geçmiş süreçteki uygulamaların risklerini ortadan kaldıran yöntem 10 dakikaya sığan bir operasyondan ibaret hale gelmiştir.

 

Yorum Yap