Sağlık

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Editör by Editörmatik

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Mide küçültme ameliyatı, modern çağın obezite ile mücadele etme yöntemlerinden bir tanesidir. Cerrahi işlem ile gerçekleştirilmektedir. Mide küçültme ameliyatı yaptırmayı düşünüyorsanız öncelikle işlemi yapacak olan doktorun seçiminde özenli davranın. Bu operasyona gerçekten ihtiyacınız var mı bunu da değerlendirmeniz kendiniz için faydalı olacaktır. Nihayetinde bu bir ameliyattır ve doğal bir yol değildir fakat yine de uygulamada başarılı sonuçlar alınabilmektedir ve gün geçtikçe de ülkemizde yaygınlaşmaktadır. Özellikle son zamanlarda oldukça kilolu gördüğümüz birçok obezite hastası ünlünün kısa sürede çok kilo vermiş hallerinin nedenlerinden bir tanesidir bu ameliyatlar. Mide küçültme ameliyatında midenin bir bölümü cerrahi işlemle beraber çıkartılmaktadır. Karın duvarı kesilmeden yapılabilmektedir. Bu da vücudunuz için daha olumlu bir yöntem olmaktadır.  Stresinizi de azaltacaktır.

Mide Kelepçesi

Mide Küçültme Ameliyatları arasında mide kelepçesi taktırmak da bulunmaktadır. Midenizin üst kısmına kelepçe yerleştirilecektir ve bu da silikon gibi şişme yaratacaktır. Böylece birkaç kaşık yemekle bile doygunluk hissi yaratılmaktadır. Büyük bir kesik işlemi olmamaktadır.

Mide Bypass Ameliyatı

Kısa bir süre öncesine kadar Amerika’da en çok tercih edilen yöntemdir. Mideniz yemek borusunun girişinin tam altından ikiye bölünmektedir. Midenin herhangi bir parçası çıkartılmamaktadır. Küçük bir mide yaratılır (mide poşusu) ve ince bağırsak ile birleştirilir. Bu da çabuk doyma hissi yaratır.

Mide Katlama

Bu ameliyat diğerleriyle kıyasladığınızda size daha az maliyet çıkartır. Midenize herhangi bir yabancı cisim sokulmaz ve yerleştirilmez. Yöntemde ön duvar ve ön arka duvar katlanması amaçlanır. Bu ameliyat düşük maliyetli olmasına rağmen istenilen başarılı sonuçlara ulaştıramadığından ve yan etkilerinden ötürü artık tercih edilmemeye başlanmıştır.

Obezite Durumunuz Nedir?

Mide Küçültmeyi herkese uygulanabilecek bir yöntem olarak görmemelisiniz. Bu sadece bol bol kilo vereyim diye yaptırılacak bir işlem değildir gerçekten ihtiyacı olan, diğer doğal yolları deneyip bunda istediği sonucu alamayan insanların son çare olarak bu yönteme başvurması gerekmektedir. Deneyimli cerrahlar size özel değerlendirmeleri yapacaklardır. Mide küçültme ameliyatlarından sonra zaman zaman yan etkiler görülebilmektedir. Özellikle kanama sorunu bu ameliyatlarda bir risk teşkil edebilir.

Yorum Yap