Kimdir

Michael Schumacher Kimdir?

Editör by Editörmatik

Michael Schumacher, 3 Ocak 1969, Almanya’nın  Hürth-Hermülheim, doğumlu 7 sefer dünya şampiyonu olan Formula 1 in en başarılı Alman pilotudur. Bütün zamanların en iyi pilotları arasında görülmektedir. Formula 1’de Dünya Şampiyonluğu yakalayan ilk Alman pilottur ve Almanya’da Formula 1’in yayılmasında, ciddi izleyici kitlesinin olmasında büyük rol oynar.

Formula 1’de ilk kez 1991 yılında yarışmaya Jordan takımından başlamıştır. Sonrasında Benetton Formula ile anlaşarak 1992’de ilk tam sezonunu tamamlamış ve kariyerinin ilk zaferini elde etmiştir. 1994 ile 1995 senelerinde art arda 2 şampiyonluk kazanmasıyla “en genç çifte şampiyon” unvanını almıştır. (bu rekor sonrasında 2006 senesinde fernando alonso tarafından ele geçirilecektir.) Benetton Formula ile yaşamış olduğu 2 şampiyonluktan sonra 1996 yılında anlaştığı ferrari sayesinde 2000 ve 2004 yılları arasında kariyerinde 5 şampiyonluk almıştır.

Michael Schumacher, “en fazla yarışı kazanan pilot”, “en fazla şampiyonluğu olan pilot”, “en fazla puanı olan pilot”, “bir sezonda en fazla yarışı kazanan pilot”, en fazla en hızlı turu atan pilot” ve “en fazla pol pozisyonu kazanan pilot” gibi aralarında birçok unvanın yer aldığı onlarca rekora sahiptir. “En fazla rekor kıran pilot” unvanı, bu bağlamda onun başarısındaki en büyük göstergedir. Bir sezon bütün yarışlarda podyuma çıkmayı başarmış ilk ve tek pilot rekorunu 2002 senesinde kazanmıştır.

Talihsiz Kazalar

1999 yılında İngiltere’deki Grand Prix’in ilk turda Stowe virajını dönerken yaptığı kaza ile sağ bacağını kırmış ve o sezonda gerçekleştirilen 6 yarışı kaçırmıştır. 10 Eylül 2006 ise Monza’daki İtalya Grand Prix’den sonra kariyerini noktalayacağını duyurmuştur. 22 Ekim 2006’daki Brezilya Grand Prix’teki kariyerindeki 250. Yarışla emekli olarak yerini Kimi Raikkonen’e devretmiştir. Şu sıralar DTM serisinde yarışmakta olan kardeşi Ralf Schumacher’le Formula 1’de yarış kazanan, ayrıca 1.- 2. Olarak podyum derecesine sahip ilk kardeş olma özelliği de taşımaktadırlar. Schumacher, Pilotluğu haricinde UNESCO elçiliği görevini üstlenmiştir ve sürücülerin güvenliği amacıyla sözcülük yapmaktadır. 2013’teki Fransız Alpleri Meribel kayak merkezinde kayak yaparken meydana gelen Michael Schumacher kazası ile başını kayaya çarparak ağır yaralandı ve komaya girdi. Kazadan bugüne tedavisi devam ederken Michael Schumacher’in son hali çok merak edilmekle birlikte görüntüsünde bir değişme olmadığı, temel fonksiyonlarında bile zorlanma olduğu belirtilmektedir.

Yetenekleri ve Kariyeri

Michael, gerekli durumlarda limitleri sonuna dek zorlama ve kritik zamanlarda hızlı şekilde turlar atma gibi yeteneklerini, kariyeri boyunca geliştirme çabasında olmuştur. Henüz daha onlu yaşların ortasındayken yağmur altında karting pistinde, tek olarak antrenmanlar yaptığı bilinmektedir. Bu özellik üst düzey performans sergileyen tüm pilotlarda görülebilmektedir. Günümüzde gelişen teknoloji ile takımlar pistlerde yağmurlu bir ortam oluşturarak pilotların ıslak zemin üzerindeki performansını geliştirme çabası içindedirler. Michael de ıslak zeminde parlak bir performansa sahiptir. 1991’den 2003’e kadar katıldığı tüm Grand Prixlerde, ıslak zemin üzerinde yapılan 30 yarıştan 17’sinde başarı göstermiştir. Kariyeri boyunca en iyi performanslarından bir kısmı bunun gibi ağır şartlar altında oluşmuştur. Bu sebeple de “Regenmeister” (yağmur ustası) ya da “Regenkönig” (yağmur kralı) gibi unvanlar almıştır.

Yorum Yap