Sağlık

Meyve İle Nasıl Diyet Yapılır

Editör by Emre Yıldırım

MEYVE DİYETİYLE KİLOLARINIZDAN KURTULUN

Meyve Diyeti Nedir ?

Meyve diyeti adı üstünde olduğu gib sadece meyvelerden oluşan diyet listesidir. Genel olarak sadece yaz aylarında uygulanabilen diyetlerden bir tanesidir. Özellikle bayanların hızlı kilo vermeleri için meyve diyeti uygulamaları tavsiye edilmektedir. Meyveler aynı zamanda mineral, vitamin kaynağıdır. Hücrelerin gelişmesine ve yenilenmesine yardım eder. Meyveler yüksek miktarda posa içermesi nedeniyle sindirim sisteminin iyi çalışmasında ve bağırsakların düzenli çalışmasına büyük katkısı vardır. Yüksek miktarda posa ya sahip oldukları için bireyde açlık hissi yaratmaz ve ara öğünlere ihtiyaç duyulmaz. Meyve diyeti ile ideal şekilde fazla kilolarınızdan kısa bir zaman aralığında kurtulabilirsiniz.

Meyve Diyeti Nasıl Olmalı?

Meyve diyetinde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi belirli bir oranda tüketilmelidirler. Aşırı tüketimde kilo vermek yerine kilo alınabilir. Meyve diyet uygulanması aslında kolay bir diyet şeklidir. Genellikle yaz meyvelerinin günlük porsiyonlar şeklinde tüketilmesi gerekir. Kişiler dilerse miksere çekip lapa şeklinde tüketebilir, isterse meyveleri küp şeklinde doğrayarak yiyebilirler. Meyveler enerji, protein, ihtiyacımızı karşılayacağı için ara öğünlere gerek duyulmamaktadır. Ana öğünlerde ise sürekli meyve tükettiğimiz için  gıda ürünlerine ve  kuru baklagillere meyve diyeti boyunca fazla ihtiyaç duyulmamaktadır.

Meyve Diyetiyle Kilolarınızdan Kurtulun

Obez insanların buzdolaplarını meyveyle doldurması tavsiyesinde bulunan uzmanlar, şu öğütleri vermektedir:

“Şeftali, kavun , karpuz, kiraz, kayısı, üzüm, elma gibi meyveler, gün içerisinde kaybedilen su ve mineral tuzları geri kazandırıyor. Vücut için gerekli anti-oksidanları ve vitamini bol miktarda içeren meyveler, lif açısından da zengin olduklarından dolayı, bağırsak sistemi düzene girebilir. Böylece vücuttaki toksinleri rahatlıkla dışarı atabilirsiniz.

Meyve diyeti ile birlikte hem fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz hem de güzellik ve sağlık kazanabilirsiniz. Uzmanlara göre, diyetin ilk 3 gününde az olgunlaşmış muz, yeşil elma, armut, salatalık, ananas gibi yeşil sebzeler ve meyveler yenilebilir. Az miktarda lif ve şeker içeren bu meyveler, yeni beslenme düzenine yavaş yavaş alışmayı sağlamaktadır. Böylelikle, ani beslenme değişiklerinin sebep olduğu şişkinliğe ve kabızlığa maruz kalınmıyor.

Sarı ve kırmızı meyve

Diğer 3 gün boyunca şeftali, kayısı, portakal ve kavun gibi şeker ve vitamin açısından zengin sarı meyvelerle ağırlıklı beslenilebilir. Bundan sonraki diğer 3 gün boyunca da; diyette karpuz, vişne, çilek, gibi kırmızı meyveler ağırlıkta olacaktır. Son 3 gün süresince de ise tüm meyvelerden karışık olarak yenilebilmektedir.

Muz:100 gramında 65 kalori mevcuttur. Vücuda enerji vermektedir.

Yeşil elma:100 gramında 38 kalori bulunmaktadır. Elmayı kabuklarıyla yemek, diş etlerine masaj yaparak sağlıklı kalmasını sağlamaktadır.
Kivi:100 gramında 44 kalori bulunmaktadır. Kivi ve portakal C vitamini ve lif içermektedir, bağırsakları yumuşatıp sindirimi kolaylaştırmaktadır.
Limon: 100 gram limon suyunda 6 kalori bulunmaktadır. anti-oksidanlar ve C vitamini içeriyor. Limonun faydaları bu konuda büyük etkiye sahiptir.
Armut:100 gramında 35 kalori bulunmaktadır. Sinirleri yatıştırmakta ve bağırsak hareketlerini düzenlemektedir.

Yorum Yap