Teknoloji

Mekanik Klavyelerin Özellikleri Nelerdir ?

Editör by Editörmatik

Teknolojinin hayatımıza getirdiği zorunluluklardan da olsa, keyifli bir blogu takip etmek için de olsa, online bir oyuna bağımlılığımızdan da olsa hepimiz bilgisayar başında saatler geçirmek durumundayız. Bu ayrıca klavyelerle de oldukça haşır neşir olmak anlamına geliyor. Son yıllar bizim için klavye tipinin de önemli olduğunu ortaya koydu. Teknoloji ve oyun tutkunlarının giderek yükselen yeni gözdesi mekanik klavye standart klavyelerin yerini almaya başladı. Eski masaüstü bilgisayarlarımızda kullandığımız klavyelerden bahsediyoruz; sert tuşlu ve her basışta daktilo gibi ses veren klavyeler.

Standart Klavye – Mekanik Klavye Farkı

Peki bu başkalığın ardında yatan ne? Teknik olarak laptoplarımızın klavyeleri ile mekanik klavyelerin kullanımı arasındaki fark ne? Modern klavyelerde bütün tuşlar birbirlerine bağlı Rubber Dome teknolojisiyle üretilirken, mekanik klavyelerde her bir tuşun farklı bir anahtarı var. Yani mekanik klavyeler daha fazla ve daha sağlam parçalardan oluşuyor. Standart klavyeler ise kauçuk malzemelerden yapılıyor. İşi yazı yazmak olanlar ve oyuncular arasında sıkça rağbet gören mekanik klavyeleri ilk etapta standart klavyelerden ayırmak zor. Fark kullanıldıkça anlaşılıyor.

3 Maddede Neden Mekanik Klavye Kullanmalıyız?

  1. Standart klavyelere oranla mekanik klavyeler daha sağlam malzemeden yapılıyorlar. Dolayısıyla daha uzun ömürlü olarak kullanılabiliyorlar. Uzun süreli ve yoğun kullanım için tasarlanan mekanik klavyelerde defalarca bastığınız tuşlar çok uzun zaman diliminde problem çıkarmadan çalışıyorlar. Yani aynı tuşa defalarca basmak durumunda kaldığınız oyunların bir kurtarıcısı haline geliyor. Diyebiliriz ki bir mekanik klavyeyi neredeyse ömürlük kullanmanız mümkün.
  2. Bastığınız her tuş size bir ses ve geri dönüt hissi veriyor. Özellikle yazı yazmaktan büyük keyif alanlar için bu özellik keyiflerini önemli oranda arttırıyor. Oyun-severler için ise klavyeye ve dolayısıyla oyuna hakimiyet hissi yaratması mekanik klavyeleri özel ve vazgeçilmez kılıyor.
  3. Önemli bir diğer özellik ise mekanik klavye tuşlarının tepkime süresi standart klavyeye göre daha kısa. Standart klavyelerde tuşu aktive etmek için kullandığınız basınçtan daha azını kullanarak mekanik klavye tuşlarını aktive edebiliyorsunuz. Bu da hem yazım hem  oyun performansınıza büyük ölçüde yansıyor. Klavyeden alınan tepkinin anlık olması da yazı yazarken yanlış yapma ihtimalini azaltıyor.

Yorum Yap