Nasıl Yapılır

Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?
Editör by Behlül Güngör

Mantar Nedir?

Mantarların kendi ailesinde pas, şapkalı ve kültür mantarı gibi çeşitleri vardır. Dünyada her bölgede yaşayabilirler. Nemli yerlerde yaşarlar ve yaklaşık yeryüzünde 1,5 milyon tane mantar cinsi olduğu tahmin edilmektedir.

kultur-mantari-nasil-uretilir.jpg

Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmalı?

Öncelikle mantar yetiştiriciliği yapabilmek için mantar üretimi hakkında gerekli donanım ve bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Bu yüzden mantar üretimine başlarken en kolay üretilen mantar türlerinden başlayarak mantar yetiştiriciliğinde tecrübeli olmamız gerek ki yetiştirdiğimiz mantarın dilinden anlayalım ve verim alalım şimdi ise en çok sorulan sorulardan mantar yetiştirmek istiyorum sorusunu kültür mantarı yetiştirme konusunu ele alarak anlatacağım.

kultur-mantar-uretimi-nasil-yapilir.jpg

Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

Kendi yaptığımız yemeğin tadı farklı olur ya da uzun emekler harcayıp yaptığımız bir tatlınınki de biz kendimiz yaptığımız için çok lezzetli olur. Aynısı mantar için geçerli kendi mantarımızı üretip hem de organik mantarlarımızla bir çorba yapmamız bizim için ayrı bir keyif verir.

Şimdi gelelim asıl konuya kültür mantarı nasıl yetiştirilir önce ihtiyacımız olan malzemeler sadece bir mantar yetişiminde uygun olan bir kap ve mantar sporları bizim işimizi görecektir.

  1. Kabımızın derinliği en az 20 cm olması gerek yoksa mantarlar kök salarken sorunlar olur ve toprak azlığından dolayı mantarlardan yeterli verim alınmaz bu yüzden derinliği yüksek olması gerekir.
  2. Üstteki paragrafta dediğimiz gibi mantarlar nemli ortamlarda görülür bu yüzden mantarımızın toprağının nemli olmasına da özen göstermek gerekir ve yetiştirme kabında iyi küflenmiş gübre kullanılırsa mantarımız için nemli toprak el etmiş oluruz ve mantarımızın tamamen doğal şartlardaki gibi bir atmosfer yaratmamız sağlanır.
  3. Gübreye 2 kup spor kurusu koymanız toprağa mineral verilmesine yarar ve mantar bir ayrıştırıcı olduğu için kuru sporda ki mineralleri ayrıştırır ve mantar sağlığı için olumlu sonuçlara yol açar.
  4. Kültür mantarı nasıl üretilir sorusuna karşın yapılacak önemli uygulamalardan bir tanesi toprağın nemli sıcaklığını 18-21 derece arası bir ısıya ayarlayın ve günde iki kez dinlendirin toprağa direk su koymayın bu mantarın gelişimi engellerler. Toprağı nemlendirmeniz en iyi yöntemdir.
  5. Mantarların hızlı bir şekilde büyümesini istiyorsanız tur yosununun istenilen miktarda nemli olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Nemli değilse yosuna gazete kâğıdı sarıp su püskürtmeniz gerekir.
  6. Mantarlar birkaç gün içinde çıkmaya başlayacaktır ama mantarların nemi ortamda olmasına dikkat gösterirseniz. Mantarları yeni olmaya başlarken toplarsanız sert olurlar ama biraz daha sabrederseniz alt taraflarında genişlemeye başlayacaktır ve sizde organik tatlar tatmış olacaksınız.
  7. Önceki maddelerde kültür mantar üretimi nasıl yapılır sorusuna cevaplar verdik. Bu maddeleri uygularsanız sizde organik mantarlar elde edebilirsiniz ve tadını çıkartarak zevkle yiyebilirsiniz. Zaten mantarlar en fazla 14 gün içinde filizlenecek ve sofralarınızda yerini alacaktır bu işlemleri tekrar ederseniz sizde bir mantar üreticisi olabilirsiniz.

mantar-uretimi.jpg

 

Yorum Yap