Kimdir

Mahatma Gandhi Kimdir

Mahatma Gandhi Kimdir
Editör by Behlül Güngör

Hindistan Ulusunun Babası;

Dünya’nın ve ülkesinin onu bu şekilde tanıdığını söyleyebiliriz. Mahatma Gandi Hindistan ve Hindistan’ın siyasi ve ruhani lideri. 2 Ekim 1869 tarihinde Porbandar'da dünyaya gelmiştir. Annesi babasının dördüncü eşidir. Gandi’nin çocukluğu annesi dindar bir kadın olduğundan bu durumdan ve çevreden etkilenip büyümüştür. Bununda etkileriyle et yememe, kişisel arınma orucu tutma, hiçbir canlıya zarar vermeme gibi alışkanlıklarıyla yaşamıştır. Yalnızca bunu annesinin isteği olarak değil kendi yaşamsal döngüsünde de bunu benimsemiş ve ona göre yaşamını sürdürmüştür. 13 yaşında ailesinin isteğiyle evlendirilmiştir. Gandi gençliğinde okulda ortalama bir öğrenciydi. Ailesi onun avukat olmasını istiyordu oda girdiği kolej sınavını kıl payı kazandı ama kolejde pek de mutlu değildi. 18 yaşında hukuk okumak için Londra’ya gitti. Burada geçireceği zaman süresince; seksten, et yemekten ve alkolden uzak kalacağına, Hindu geleneklerine uyacağına dair kendi geleneklerince annesine söz verdi. İngiliz geleneklerini denemeye kalksa da annesine verdiği sözü bozmadı.

Hayatının kolay geçmediği Gandi ulusu için mücadele vermiş ve bu çabasında da başarılı olmuştur. Dünya üzerinde her millete her haksızlığa uğrayan bir ulusa cesur bir kahraman gelir Gandi de ülkesi için böyle korkusuz ve yürekli bir kahramandı.

Mohandas-Karamcand-Gandi.jpg

Mahatma Gandi Gerçek Adı

Mohandas Karamçand Gandi olan bu ruhani lider ülkesini ve halkını bağımsızlığa kavuşturmuştur. İngilizlerle yaptığı bu anlamlı mücadele zorda olsa onu kararından caydırmamış, yıldırmamış ya da korkutmamıştır. Ulusuna en büyük mirası bağımsızlığı, herkesi sevmeyi bırakmıştır. Onun bağımsızlık için uyguladığı bu felsefe halkına özgürlüğü getirmiş aynı zamanda insanlık hakları ve özgürlük savunucularına ilham vermiştir. Kendi kendine yeterli olan basit bir hayat geçirdi onun zenginliği halkına karşı zulmedenlere zengin bir kaldırıştı sadece.

Öncelikle Güney Afrika da ki yurttaşlarının hakları için barışçıl yollarla bir başkaldırı uyguladı, ülkesine döndükten sonra yoksul halk için uygulanan vergi sistemine boyun eğmedi, kadın haklarını savundu, sevmek ve sevgi temelli barışçıl bir hayatı önemsedi ırkçılığa karşı boyun eğmedi. Bu savlarını yaşamı boyunca yerine getirmeye gayret etti çoğunu da başardı korkusuzca.

gandi-tuz-yuruyusu.jpg

Mahatma Gandi Hayatı

Basit ve sade bir hayat yaşadı. Halkına karşı gösterdiği en büyük zenginlik ilkesi barışçıl bir dünya düzeniydi. Halkını sömürge bir devlet olmaması için örgütledi, gelenek ve göreneklerine sahip çıktı. Hindistan’dan , İngilizler tarafından alına tuz vergisine karşı çıkarak 1930 da 400 km lik Gandi Tuz Yürüyüşü ile adını sadece Britanya’ya değil tüm dünyaya duyurdu. Bence en önemlisi ülkesindeki İngilizlerin ülkelerini terk etmesine öncü oldu Hindistan’ı yabancı devletlere sömürge olarak bırakmadı.

Belki tüm bunlara karşın onu anlamayan yâda savlarını kabullenmeyen taraflarda mensuptu bu nedenle 30 Ocak 1948’de bir suikast sonucu Yeni Delhi de öldürüldü. Halkı büyük bir üzüntüyle karşı karşıya bıraktı. Giderken dahi dünya için iyi bir şey bıraktı 2 Ekim “ Dünya Şiddete Hayır Günü” olarak birleşmiş milletler tarafından ilan edildi.

Mahatma-Gandi-kimdir.jpeg

 

Yorum Yap