Kimdir

Louis Pasteur Kimdir?

Editör by Editörmatik

Louis Pasteur 1822 yılında Fransa’da bir kasabada dünyaya gelmiş ve bütün eğitimlerini Fransa2da tamamlamıştır.24 yaşında Ecole Normale Superieure Fen Fakültesi’nden mezun oldu. Ardından aldığı eğitim neticesinde Fizik ve kimya dallarında doktorasını tamamladı. 1854 yılında Frransa2da yer alan Lille Fen Fakültesi’nde kimya profesörü aldı. Louis Pasteur hayatı boyunca açılmasını istediği araştırma laboratuarı mezunu olduğu Ecole Normale Superieure bünyesinde 1871 yılında açtırmayı başardı. 1877 yılında ise Fransa’da kendi adını taşıyan bir enstitü kurulmuştur. Ünlü bilim adamı büyük keşiflere imzasını atarak 1895 yılında Fransa’da vefat etmiştir.

Louis Pasteur’un Buluşları

Başarılı bilim adamı birçok dalda kendini geliştirmiş ve birbirinden önemli buluşlar yapmıştır. Peki, Louis Pasteur hangi alanda çalışma yapmıştır? Louis Pasteur izomerler, optik, organik kimya, bakteriler, aşılar gibi pek çok alanda çalışmalar yapmıştır. Bazı hastalıkların tedavisi üzerinde çalışması tıp dünyası tarafından hoş karşılanmasa da kendi çabasıyla çalışmalarını sürdürmüştür.

Kuduz Aşısı Buluşu

Louis Pasteur bakterilerin hastalıklara neden olduğunu kanıtlamış ve bu hastalıkların tedavisinin sağlanması amacıyla çalışmıştır. Hastalığa neden olan bakterileri zayıflatarak hastalıkların daha kolay atlatılmasını sağlayan aşı ilk defa Pasteur tarafından icat edilmiştir. Ağır bir şekilde atlatılan ve ölümlere sebep olan şarbon ve tavuk kolerası hastalıkları için özel aşılar üretmiştir. Pek çok hayvan ve insanın hayatı için önemli olan bu iki aşı ile tıp tarihinde önemli bir adım atmayı başarmıştır. Virüslerin sebep olduğu bulaşıcı ve ölümcül olan kuduz hastalığı içinde özel bir aşı üretmiştir. 11 kuduz köpek üzerinde gerekli test uygulamaları yapılmış ve olumlu sonuç alınmıştır. İlk zamanlar sadece köpeklerde test edilen bu aşıya sıcak bakılmamıştır. Ancak kuduz bir köpeğin saldırısına uğrayan 9 yaşında çocuk ailesi tarafından Louis Pasteur’e getirerek yardım istemiştir. Geliştirdiği aşıyı enjekte ettiği çocuk yaklaşık 3 aylık bir süreden sonra kuduz olmaktan kurtulmuş ve kuduz aşısı başarısını kanıtlamıştır. Bu sayede Pasteur pek çok hayvanın da telef olmasını engelleyecek başarılı bir buluşa imza atmıştır. Bu buluşu sayesinde II. Abdülhamit tarafından kahramanlık nişanı olan Kılıçlı Mecidi Nişan’ı almıştır.

Pastörizasyon Yönteminin Buluşu

Louis Pasteur buluşları arasında en önemli yere sahip olan Pastörizasyon yöntemi de bulunmaktadır. Günümüzde de çok önemli olan pastörizasyon yöntemi süt, yoğurt, tereyağı, meyve suyu, sirke, şarap gibi ürünlerin uzun ömürlü bir şekilde saklanmasını sağlamaktadır. UHT olarak da bilinen bu yöntemde süt, 63 dereceye kadar yarım saat ısıtıp hızlı bir biçimde soğutma yapılarak ağzı kapalı şişelere doldurulmaktadır. Aynı zamanda Pasteur yoğurt, şarap, bira, sirke gibi ürünlerin mayalanmasında bakterilerin etkili olduğunu öne sürmüştür.

Louis Pasteur çığır açan çalışmaları sayesinde Copley Madalyası, Rumford Madalyası, Leeuwenhoek Madel, Montyon Prizes gibi prestijli ödüllere layık görülmüştür.

Yorum Yap