Nasıl Yapılır

Lisans Tamamlama Nasıl Yapılır? Hangi Bölümler Yapabilir?

Lisans Tamamlama Nasıl Yapılır? Hangi Bölümler Yapabilir?
Editör by Behlül Güngör

Öncelikle lisans tamamlama nedir bunun ne olduğunu ifade edelim. Açık Öğretim Fakültesi lisans tamamlama ile dikey geçişin karıştırılmaması gerekmektedir. Herhangi bir üniversitenin 4 yıllık bir lisans fakülte bölümünde okurken, 2. Sınıfında herhangi bir nedenle kaydı silinen ve ön lisans diploması alan öğrencilerin daha sonraki zamanlarda eğitimlerini tamamlamak adına aynı bölümde veya olanak sağlanan diğer bir bölümünün 3. Sınıfından devam etmeleri, lisans tamamlama olarak adlandırılır. Dikey geçiş ise 2 yıllık önlisans bölüm ve fakültelerinden mezun olan öğrencilerin eğitimlerine devam etmek adına başvurdukları yöntemdir. Uzaktan eğitim lisans tamamlama bölümleri Açıköğretim bölümleri olarak lisans tamamlama bölümleri 2017 kataloğunda listelenmiştir.

Açıköğretim Lisans Tamamlama

Açıköğretimde okuduğunuz ön lisans programlarının ilk dört yarıyılında gördüğünüz tüm derslerden başarılı olmalısınız. Yani 1, 2, 3 ve 4 yarıyıllarda aldığınız derslerinizin hepsinden başarılı olarak geçmiş olmanız, geçmiş yarıyıllara ait almadığınız dersinizin olmaması gerekir. Bu şekilde ilk dört yarıyılında başarılı olan ve ön lisans diploması alarak okul kaydı silinen öğrenciler lisans tamamlamayı isterlerse Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerine ait ilgili lisans branşlarından, bölümlerinden 5. Yarıyılına lisans tamamlama dahilinde sınava girmeden, sınavsız şekilde kayıt yaptırabilmektedirler. Bu şansı yakalayan öğrenciler lisan tamamlama nedir diyerek girdikleri Açık Öğretim bölümlerine sınavsız kayıt yaptırabilmektedirler.

uzaktan-egitim-lisans-tamamlama-bolumleri.jpg

Ne Zaman Kayıt Yaptırılır?

Uzaktan eğitim lisans tamamlama bölümleri ve bu bölümlere kayıt yaptırmak suretiyle lisans tamamlamak isteyen öğrenciler 2017 – 2018 öğretim yılı için başvurularını Eylül – Ekim 2017 tarihlerinde yaptırmalıdır. Kayıt ve internet başvuru tarihleri ilgili aylarda gerçekleşecektir. Lisans tamamlama bölümleri 2017 yılı içerisinde de benzer şekilde ilan edilmişti. Burada öğrencilerin sırasıyla gerçekleştirecekleri işlemler, internetten yapılacak ön kayıtla başlayacaktır. Ardından internetten açıklanan harç ücretinin bankaya ödenmesi gerekecektir. Harcını yatıran öğrenciler Açıköğretim Fakültesi bürolarına giderek istenen evrakları teslim etmeleri ve bürolardan kitapların yanı sıra öğrenci belgesini almaları gerekmektedir. İstenen evraklar duyurulan tarihler arasında Açıköğretim Fakültesi bürolarından birine teslime edilmezse öncesinde yapılan işlemler geçersiz olacak ve kayıt silinecektir.

lisans-tamamlama-bolumleri-2017.jpg

Hangi Bölümler

Lisans tamamlama nedir sorusuna yanıt verdikten sonra uzaktan eğitim lisans tamamlama bölümleri hangileridir buna değinelim. Lisans tamamlama bölümleri 2017 yılı içerisinde duyurulduğu gibi kayit.anadolu.edu.tr adresinden yapılmaktadır. Bu adres üzerinden 2017 yılının Eylül ve Ekim aylarında ilan edilen bölümler tercih edilerek kayıt işlemleri tamamlanmalıdır. Kayıt yapılacak bölümler İktisat ve İşletme Fakültelerine ait lisan bölümlerinden uygun olanları için lisans tamamlama yapılacaktır. İlan edilen bölümlerden birini seçen öğrenciler internet ön kaydını yaparak işleme başlarlar. Ardından TC kimlik numaraları ile yatıracakları harçları ile kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekir. 4 adet fotoğraf, askerlik durum belgesi, imzalı form, internet başvuru belgesi, öğrenci bilgi formu ile birlikte Açıköğretim Bürolarına önlisans diplomalarıile gitmeleri gerekecektir.

lisans-tamamlama-bolumleri-aof-2017.jpg

Yorum Yap