Nasıl Yapılır

Limonla Ateş Yakma İşlemi Nasıl Yapılır?

Editör by Editörmatik

Limon bilindiği üzere birçok faydası var. Ancak limonla ateş yakma denildiği zaman işin bu boyutu eminiz daha önce kimsenin aklına gelmemiştir. Limonla ateşin ne alakası var dediğinizi de duyar gibiyiz. Burada anlatılacak olan birkaç malzeme ile limonu bir araya getirerek ateş yakabileceksiniz. Ateşin nasıl bulunduğunu bilmiyoruz ama ateşi bulanlar işin bu boyutuna geldiğini görseler, eminiz çok şaşırırlardı. Limon ile ateş yakma ise kaynağını bilmemekle beraber çılgın bir deneyimle ortaya çıktığı tahmin edilebilir. Gelelim hangi malzemeler ile bu ilginç deneyin yapılacağına. Başta limon olmak üzere 6 adet raptiye, 6 çinko çivi, 1 parça tel ve çelik yün ile ateş yakılması mümkün.

Limon, Çivi ve Diğer Malzemelerle Ateş Yakmak

İlk olarak yapılması gereken manavdan aldığımız limonu iyice ovmak. Tahmin edeceğiniz üzere limonu ovarak bir ısı ortaya çıkarmamız gerekiyor. Yani limonu ovarak ısıtmalıyız. Daha sonra 6 adet olan raptiyeleri alıp tek tek limona saplamamız gerekiyor. Saplama işlemini yaparken raptiyeler arasında 1 cm aralık bırakmamız lazım. Raptiyeleri tek sıra halinde limona saplamamız lazım. Raptiyeli ısınmış limonumuz hazırsa sıra geliyor çinko çivilere. Çinko çivileri de aynı aralıklarla raptiyelerin karşısına yerleştiriyoruz. Bunları da bir sıra yerleştirdikten sonra birbirine temas etmediklerine emin olmak gerekiyor. Sıra geldi bu raptiye ve çiviler arasında tel ile birbirine bağlamaya. Aynı adette olan raptiye ve çivileri belli bir sırayla bağlamak gerekiyor. Birinci raptiye ile ikinci çiviyi birbirine bağlıyoruz. Daha sonra ikinci raptiyeyi 3. Çiviye bağlıyoruz. Böyle böyle devam edip raptiye ve çiviler arasında bir tepkime oluşturacağız. Şimdi de teli alarak artı kutbunu raptiyeye eksi kutbunu çiviye bağlıyoruz. Şimdi limonumuz 5 volt elektrik üretebilme gücünde oldu. Çelik yünümüzü alarak üzerine kav koyuyoruz. Kav yoksa tuvalet kağıdı da işimizi görür. Limondan uzanan uçları çelik yünün üzerine getirip tutuşturuyoruz. Ve ateşimiz yanmaya başlıyor.

Malzeme Bulmak Kolay Mı?

Limon ile ateş yakmak için istenen malzemeler oldukça basit. Bu malzemeleri çok rahat bir şekilde hırdavat dükkanlarından ucuz eşya satan marketlerden temin edebilirsiniz.

Yorum Yap