Nasıl Yapılır

Limon Turşusu Nasıl Yapılır?

Editör by Editörmatik

Bilindiği gibi limonun faydaları saymakla bitmez. Hayatımızın hemen hemen her anında kullanılan ve yenilen limon artık turşusuyla da meşhur olarak karşımıza çıkmaktadır. Özelliklede Fas’ta meşhur olan bu limon turşusu hızla tüm dünyaya yayılarak ilerlemektedir. Yemeğin yanında veya meze olarak da yenilebilen limon turşusu eşsiz tadı ve kokusuyla da bizleri büyülemektedir.

Peki Limon Turşusu İçin Ne Gerekli?

Limon turşusu yapmak aslında çok kolaydır. Ekşi lezzetini sevenler için biçilmiş kaftan olan limon turşusu emin olun yakında tüm dünyanın ve dünya mutfaklarının vazgeçilmezi olacaktır. Peki limon turşusu nasıl yapılır? Ben size bir kavanozluk limon turşusu tarifi vereceğim. Dilerseniz ölçüyü çoğaltarak daha fazla limon turşusunu elde edebilirsiniz. 1 kavanoz için 5 adet limon, 1 yemek kaşığı kaya tuzu,  1 adet limonun suyu, 1 su bardağı su isteğe bağlı olarak da içine defne yaprağı ve karabiber de ilave ederek farklı bir tat elde edebilirsiniz. Burada en önemli husus kavanozun ağzını hava almayacak şekilde sıkı şekilde durmasına özen göstermeniz olacaktır. Kaya tuzu yerine, öğütülmüş bir biçimde deniz tuzu da kullanabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Yapılması da malzemeleri temin edilişi kadar kolaydır. Limonları kabuklarıyla birlikte iyice yıkadıktan sonra, patates soyacağı veya havuç soyacağı ile hafiften soyun ya da çizin fakat kabuğun parçaları limonda duracak şekilde olmalıdır. Bu çiziklerin içine kaya tuzu veya deniz tuzunu yerleştirdikten sonra bunları ağzı sıkı olan kavanozların içine yerleştirin.5 adet limonu kavanozun içine yerleştirdikten sonra üstüne sıktığınız limonun suyunu dökün ve geriye kalan boşluğa su ilave edin. Bundan sonrası gayet basit kavanozu sıkıca kapatın ve iyice çalkalayın. Serin ve kuru olmasına özen göstererek oda sıcaklığında saklayın. Güneş görmemesi çok önemli bunu atlamayın. En az 2 hafta beklettikten sonra kavanozu açarak limon turşusunu yiyebilirsiniz. Fas’ta çok popüler olan bu limon turşusunu yapmak bu kadar kolay, maliyetsiz ve lezzetli. En çok da acı ile servis edildiğinde daha güzel bir tada sahip olan limon turşusu yakında büyük marketlerde raflarda yerini alacağına eminim.

Yorum Yap