Kimdir

Leonardo Di Caprio Kimdir?

Editör by Editörmatik

Amerikalı ünlü aktör Leonardo Wilhelm Di Caprio, İtalyan ve Alman asıllıdır. Oyunculuğunu filmlerinde fazlasıyla kanıtlamış, Steven Spileberg, Martin Scorsese gibi dünyaca ünlü yönetmenlerin filmlerinde başrol üstlenmiştir. Hepimizin aklına elbette il önce Titanik filmi gelmektedir. Müziği ile ve oyuncularının başarılı performansıyla Titanik filmi sinema tarihindeki özel yerini almış durumundadır.

Yaşamından Cümleler

Leonardo Di Caprio, 11 Kasım 1974 yılında Los Angeles – Kaliforniya’da dünyaya gelmiştir. Alman annesi, yarı Alman yarı İtalyan olan babası üniversite yıllarında tanışmış ve sonrasında Los Angeles’a yerleşmişlerdir. Henüz bir yaşındayken anne ve babasının boşanmasından sonra annesi tarafından büyütülen Di Caprio çocukluk yıllarının önemli bir kısmını Almanya’da dedesinin ve büyükannesinin yanında geçirmiştir. Bu sayede son derece iyi seviyede Almanca konuşabilmektedir.

Çocukluk Yıllarında

Ekonomik sorunlarla büyüyen Di Caprio annesinin birden fazla işte çalışmak zorunda kaldığı bir ortamda ilk gençlik yıllarını geçirdi. Babasının sonraki evliliğinden üvey kardeş oldukları aktör Adam Star’dan oldukça etkilenmekteydi. Di Caprio 12 yaşında bir cast ajansına başvurdu ve kabul edildi. Ancak ajansın isim değişikliği önerisini reddetti.

Oyunculuk Kariyeri 1989 Yılında Başladı

1989’da oyunculuk yaşamına Parenthood adlı bir TV filmi ile başlamış oldu. Peş peşe gelen çalışmaların ardından 1993 yılında Robert De Niro ile aynı filmde rol almayı başardı. The Basketball Diaries, Romeo – Juliet derken nihayet Kate Winslet ile James Cameron’ın yönetmenliğini yaptığı Titanic filminde başrol aldı.

Leonardo Di Caprio filmleri, bu süreçten sonra peş peşe gelmeye başladı. En son 2015 yılında “Diriliş” adlı filmde Hugh Glass karakterini canlandırdı ve bu filmdeki rolüyle 2016 yılında altın küre ödülleri gecesinde drama dalındaki en iyi erkek oyuncu ödülüne üçüncü kez layık görüldü.

Televizyon ve sinema filmleri ile uzun ve başarılı bir kariyer oluşturan Leonardo Di Caprio yaş olarak kırklı yılları yaşamakta ve oyunculuğunun en verimli çağını sürdürmektedir.

Gerçek Bir Çevreci

Gerçek bir çevreci olan Di Caprio çevre duyarlılığı nedeniyle özel bir hibrit araç kullanmakta, evinde güneş panellerinden ürettiği enerjiyi tüketmektedir. Küresel ısınmaya her ortamda dikkat çeken Leonardo Di Caprio, bu konuya dikkat çekmek için düzenlenen Live Earth konserlerinin Amerika kısmında sunuculuk yapmış çevreci tutumu nedeniyle “Bir Şeyler Yap Ödülüne” layık görülmüştür.

Akademi Ödüllerinde 5 kez, Altın Küre Ödüllerinde 10 kez aday gösterilmiştir. 2004, 2013 ve 2016 yıllarında Altın kürede en iyi erkek oyuncu ödüllerini almış, 2010 yılında Hollywood’un en iyi kazanan aktörü olmuştur. Yine aynı yıl içinde Haiti deprem mağdurlarına 1 milyon dolar bağış yapmıştır.

Titanic filminden sonra dünyada oldukça geniş bir kitle tarafından beğeniyle takip edilen Di Caprio, Diriliş filmindeki başarısı ile adından söz ettirmeye devam ediyor.

Yorum Yap