İnceleme

Lego Oynamak Zeka Geliştirir mi?

Editör by Behlül Güngör

Lego Oyunu İle Zeka Gelişimi

Lego zeka geliştirir mi? Lego, 1930’lu yıllardan beri dünyanın birçok ülkesinde en popüler oyuncak markası olarak hayatımızda sağlam bir yer edindi. Lego birçok insanı öylesine etkisi altına aldı ki sadece çocuklara değil yetişkinlere de hitap etmeyi başardı. Lego’nun üreticileri bu markayı korumaya devam ediyorlar. Lego oyunlarında 5 temel duruma rastlayabilirsiniz. Lego, eğlenceyi, hayal gücünü genişletmeyi ve kullanmayı, öğrenmeyi, yaratıcılığı ve paylaşımı desteklemektedir. Tüm bunlara bakıldığında zekayı geliştiren bir oyun olduğu ortadadır.

lego-oynamanin-faydalari.jpg

Lego Oynamak Ne Gibi Etkiler Yaratır?

Lego oynamanın faydaları; Ailelerin birçoğu Lego oynamanın çocukları üzerindeki etkilerinin çok olumlu olduğundan bahsediyor. Tüm dünyada zeka geliştirici oyun olarak kabul edilen Lego, özellikle yaratıcılık açısından çocukları çok iyi bir şekilde geliştirebilme özelliğine sahiptir. Yetişkinlerin çoğu çocukken sahip oldukları yaratıcı yeteneklerini kaybetmektedirler. En azından büyük bir oranda bu yönlerini kullanmayı bırakmaktadırlar. Lego oynayan çocukların el-göz koordinasyonları da açık biçimde gelişim gösterir. Lego oynarken farklı boyutlardaki parçaları birleştirmeye çalışmak onların bu yeteneklerini olumlu yönde etkileyecektir. Lego, birkaç kişiyle oynanabilen bir oyun olduğu için çocuğunuz arkadaşlarıyla ya da sizinle beraberken Lego oynuyorsa sizinle fikir paylaşımı içine girebilecektir. Bu da Lego oynamanın, küçük yaşlardan itibaren çocuğun iletişiminin ve sosyal becerilerinin üzerindeki olumlu etkisini gösteriyor. Ayrıca Lego oynamayı seven çocukların boyut ve renk algılamaları da gelişiyor.

Lego oyununda çocuğun hayal gücünü de görebilirsiniz. Onun farklı farklı dünyalar yaratması; bunları kurgulayabilmesi derslerdeki başarısında da etkili bir faktör olabilir çünkü lego oyununda küçük parçalardan büyük dünyalar yaratmayı başarıyorlar. Lego oyununa meraklı olan çocuklar derslerini çalışırken daha iyi planlama yapma yeteneğine sahiptirler. Günümüzde teknolojik aletlerin fazlalığı ve sürekli olarak yetişkinler gibi çocukların da bu etkilere maruz kalması dikkat dağınıklığının en önemli sebeplerinden bir tanesi olarak göze çarpıyor. Lego oynayan çocuklar dikkatlerini uzun süre bir işin üzerinde toparlayabildikleri için diğer dikkat dağıtıcı faktörlerin zararlı etkilerini de azaltmış oluyorlar. Dikkat dağınıklığı başarısızlığa yol açabildiği için çocuğunuzun dikkatini toparlayabilme gücü önemlidir.

lego-kac-yas-icin-uygun.jpg

Lego Oyunları Hangi Yaşlara Hitap Eder?

Lego kaç yaş için uygun? Bahsettiğimiz gibi Lego’nun kesin bir yaş sınırı yoktur hatta siz bile ofisinizde ya da sevdiğiniz bir ortamda Lego odaları yaratabilirsiniz. İstanbul’da bu tarz eğlence odalarının bulunduğu ofisler vardır. Yine de Lego’nun esas kitlesi 1.5-16 yaş aralığıdır. Çocukların ve gençlerin zeka gelişimlerinde ve eğlenmelerinde önemli rolü olan Lego, bu önemini hiçbir zaman yitirmemiştir. Lego oyuncakları seçilirken yaş gruplarına mutlaka dikkat etmek gerekmektedir. Küçük yaştaki çocuklar için lego parçaları daha büyük olarak üretilirken, yaş büyüdükçe parçaların küçüldüğünü görebilirsiniz. Bu nedenle siz eğer 3 yaşındaki çocuğunuza küçük parçalı lego oynatmaya çalışırsanız onun seviyesine uygun olmadığı için sıkılabilir ve Lego oyunundan soğuyabilir. Lego seçimi yaparken yaş uygunluğunu mutlaka göz önünde bulundurun.

lego-oyununun-faydalari.jpg

Yorum Yap