İnceleme

League of Legends Nasıl Oynanır?

Editör by Behlül Güngör

League Of Legends, eğer eski Warcraft oyuncusu isen hemen alışabileceğin, şampiyon, RPG ve strateji ögelerini harmanlayan, bunu yaparken de sürekli olarak yeni şampiyonlar, tempolu savaşlar sunan bir online yani internet üzerinden oynanan oyundur. Oyun stratejik bir yapıda olduğu için oyunun oynanması diğer RPG ya da FPS oyunları gibi tek düze olarak düşünülebilecek ve anında uzmanlaşılabilecek bir yapıda değil. Bunun için en temel tuş kombinasyonlarını öğrendikten sonra bol bol antreman yapmak ve bütün şampiyonların güçlü – zayıf noktalarını öğrenmen gerekir. Oyunu sana kazandıracak ve ya kaybetmene sebep olacak şey ise bu zayıf ve güçlü noktalardır.

Rolleri ve Tuşları Bilmek

Oyun stratejik bir yapıda dedim. Şimdi diyorsun ki o zaman bu LoL oyunu nasıl oynanır? Bunun için öncelikle şampiyonları tanıman gerekmekte. Demek istediğim şampiyonların yetenekleri ve bu şampiyonların üstlendiği roller. Ve bu stratejik önemli detayların yanında bir de tabi ki tuşları ve kombinasyonları da bilmen, yani LOL hangi tuşlarla oynanır, bunu bilmen gerekmekte.

Kısa Yoldan Gidip Kazanırım Deme

LOL nasıl oynanır yeni başlayanlar için sorusu, seni ve takımını zafere götürecek olan sorudur. Bu soruyu eğer sormaz ve rolleri güzel öğrenip, rollere uygun strateji belirlemezsen, rakibine kaşı üstünlük elde edemezsin. LOL’da 6 temel rol ve her role ait farklı şampiyonlar bulunmaktadır.

lol-hangi-tuslarla-oynanir.jpg

Hangi Rol Ne İşe Yarar?

LoL’da bulunan roller ve temel özellikleri ise şunlardır:

Suikastçı:

Her oyunda olduğu gibi zayıf defansa sahip fakat tek karaktere oldukça sağlam vurabilen sınıf. Bu rolü eğer alırsan, yapman gereken şey rakibini orta koridor ve ya ormanda sıkıştırman ve bir an önce işini bitirmen. Kesinlikle birden fazla şampiyon karşı savaşmayı deneme. Uzun yetenek bekleme süreleri senin için büyük bir dezavantaj olacaktır.

Dövüşçü:

Bu sınıf benim favorim. Nedeninin öğrendiğinde sende seveceksin. Bir sınıf düşün, hem büyücü ve ya nişancı gibi oldukça güçlü bir saldırı gücüne sahip, aynı zamanda da bir tankın savunmasına sahip. İster ofansif ister defansif her duruma adapte olabiliyor. Daha ne istiyorsun?

Büyücü:

İngilizcede Glass Cannon olarak da bilinir. Ne demek biliyor musun bu Glass Cannon? Cam Top Atar. Yani bir top atar kadara sağlam vurabilen fakat bir cam gibi kırılgan. Aynı zamanda destek büyülerine de sahip. Yani bir takım oyuncusu isen, bu rol tam senlik.

league-of-legends-oyunu-oyna.jpg

Nişancı:

Bu rol biraz enteresan. Adından da anlayacağın üzere uzak mesafeden saldırır ve saldırıları seridir. Tek başına bu roldeyken hayatta kalamazsın. Yanında mutlaka bir destek sınıfı bulunmalıdır.

Destek:

Emin ol eğer eğer destek sınıfını oynamayı becerirsen, her maçın favori oyuncusu olursun. Düşünsene yoğun bir çatışma ortasındasın ve ölmek üzeresin. Haritanın karanlık kısmından bir şampiyon geldi ve seni iyileştirdi. Senden hayır duası almaz mı? Eğer sende iyileştirme, kalkan gibi ek özellikler ile takımına destek olmak istiyor isen, bu sınıf tam senlik.

league-of-legends-herolar.jpg

Tank:

Adından da anladığın gibi, tam bir tank. Deli gibi bir savunma gücüne sahip fakat saldırı gücü o kadar da iç açıcı değil.

Yorum Yap