Nedir

Latin Dansları Çeşitleri Nelerdir?

Editör by Editörmatik

“Latin dansı” terimi 2 farklı şekilde yorumlanabilir. Birincil yorumlarda, bu terim Latin Amerika kökenli çeşitli danslara işaret edebilir. Terimin bu kullanımı, günümüzde balo dans yarışmalarında terimin resmi olarak nasıl kullanıldığından çok daha geniştir. Resmen kullanıldığında, Latin dansları gerçekten de 5 çeşit dansa karşılık gelir. Beş çeşit Latin dansı şunlardır:

Cha-Cha Dansı

1952’de dans eğitmeni Pierre Lavelle Küba’yı ziyaret etti ve rumba’da dans etmenin olağan dışı bir yaklaşımına tanık olmaya hazırdı. İnsanlar yavaş olana karşı üç adımla dans ettiler. Bu cha-cha’nın ortaya çıkışıydı. Bu tür Latin dansı, tempoyu sağlamak için güncel Latin müziği kullanıyor. Cha-cha cha’nın 2 ana türü vardır: Latin, daha yavaş, daha duyusal hareketler içeren dans türü iken, “Kovboy” denilen dans daha hareketli müzikleri içerisinde barındıran çeşididir.

Bu tür bir Latin dansı türü, günümüz pek çok kişi tarafından tercih edilir; bunun sonucunda diğerlerine oranla daha kolay bulunabilir. Adımlar basittir ve geçişler daha kolaydır. Müziğin enerjik hızı nedeniyle birlikte oldukça heyecan vericidir. Bu tür Latin dansı, kaygısız, enerjik, sağlıklı ve eğlenceli olarak tanımlanabilir.

Rumba Dansı

Latin dansının bu türü, cha-cha’ya kıyasla ciddi cazibeli tonlamalara sahiptir. Yavaş, oldukça agresif ve romantik. Gerçekte, rumba figürlerinin bir tonunda flört ve reddetme veya alay konusu var. Rumba’nın temel öncülüğü, kadının bedenini ve cinselliğini vurgulamaktır. Bunu yavaş Latin vuruşu ve ritmik vücut hareketleri ile birleştirin; Cızırtılı bir kombinasyon içerisine yerleştirilir.

Samba Dansı

Bu tür Latin dansı Brezilya’dan dünyaya yayılmıştır. Çok ruhsaldır ve ya tek başına ya da bir ortakla dans edilebilir. Birkaç kişi sambanın sadece bir çeşit Latin dansı olduğunu varsaymakla birlikte, gerçekten de öyle değil. Samba gerçekten Brezilya danslarının bir koleksiyonudur. Brezilya’nın birçok bileşeninde müziğin tamamen farklı aksanları ile bu tür Latin dansının adımlarını etkileme eğilimindedir. Bu nedenle, tamamen farklı insanlar Samba dansını yaparken, tamamen farklı hareketler yaptığını görebilirsiniz.

Paso Doble Dansı

“2 adım” anlamına gelen Latin dansının türü aslında Güney Fransa’dan geliyor. Ama günümüzde İspanyollar ile özdeşleşmiş durumda. İspanyolların meşhur boğa güreşlerinde çalınan müziklerden yola çıkılarak türetilmiş bir Latin dansı çeşididir. Hareketler genellikle daha çok matadorun, boğanın veya pelerinin hareketlerine dayanıyor. Canlı bir müzik eşliğinde yapılan hareketli bir danstır.

Jive Dansı

Latin Amerika köklerine sahip olmayan başka bir Latin dansı türüdür. Jitterbug’un gerçekten çok ruhlu bir varyasyonu olarak tanımlanır. Genellikle ilk 1940’larda gençler tarafından yayılmıştır. Bu tür Latin Dansı aslında Lindy Hop ve Boogie gibi Afrika kökenli Amerikalı kökenli birçok dansa kök salmış durumda.
Bunlar Uluslararası Balo Salonu Yarışmalarında tanınan Latin dansının türleri. Bu günlerde, bu danslar yüksek yoğunluk, özveri ve atletizm ile müsabakalarda gerçekleştiriliyor.

Yorum Yap