Sağlık

Laparoskopi Nedir?

Laparoskopi Nedir?
Editör by Behlül Güngör

Laparoskopi

Laparoskopi ameliyatı; kısırlık tanısı ve tedavisi için kullanılabilir, aynı zamanda tüplerin bağlanması, dış gebelik ve tüp cerrahisinde de tercih edilmektedir. Miyom ameliyatı, endometriozis, çikolata kisti, yumurtalık kanseri, jinekolojik kanser, rahim alınması ve idrar kaçırma tedavisinde de sıklıkla kullanılmaktadır, peki laparoskopi nedir nasıl yapılır? Bu yazımızda ağırlıklı olarak bu konu üzerinde duracağız.

laparoskopi-tedavisi.jpg

Laparoskopik Ameliyat Nedir?

Laparoskopi ameliyatı için; önce karın, karın boşluğunun içine iğne ile gaz verilerek şişirilir. Daha sonrasında göbek deliği hizasından karnın içerisini görüntülemek için kamera yerleştirilir. Karın duvarında açılan 3 ya da 4 adet 5-10 mm deliklerle, cerrahi işlemin yapılacağı aletler karın boşluğuna sokulur ve ameliyat bu şekilde gerçekleştirilir. Laparoskopi daha önceleri sadece tanı amaçlı kullanılıyor iken artık yoğunluklu olarak cerrahi müdahaleler için kullanılıyor. Çünkü açık ameliyatlara oranla hem süresi daha kısa hem de, hem operasyon sırasında hem de operasyon sonrasında daha az komplikasyon şansı sağlıyor.

laparoskopi-ameliyati.jpg

Ameliyat Süresi

Bir laparoskopi ameliyatı ne kadar sürer? Eğer laparoskopi ameliyatı tanısal bir amaçla yapılmışsa, bu işlem gayet kısa bir süre de, yani yaklaşık 20 ya da 25 dakika içerisinde sonuçlanır. Ama hastanın operasyon için gerekli olan hazırlık süreleri, uyutulması ve uyandırılması da hesaba katılırsa, hasta tanısal amaçlı ameliyat için ortalama olarak 30-35 dakikalık bir süreyi göz önüne almalıdır.

Eğer ki laparoskopi ameliyatı tedavi amaçlı kullanılacaksa, bu işlem yapılacak tedaviye göre tabii ki de değişiklik gösterecektir, tanı işlemi gibi kısa süreli cerrahi operasyonlar olabileceği gib, saatlerce süren laparoskopiler de olabilir. Mesela, laparoskopinin sıklıkla kullanıldığı miyom operasyonunu göz önüne alalım, bu operasyon tanısal tedavi gibi kısa süreli olacak olup yaklaşık 45 dakikda sürecektir. Ama rahim alınması operasyonu için laparoskopi ameliyatı kullanılıyorsa, bu işlem yapan kişinin deneyimi ile orantılı olacak şekilde 1 ila 2,5 saat arasında değişiklik gösterebilir.

Birden fazla kere laparoskopi ameliyatı olunabilir; özellikle tedavi amaçlı laparoskopilerde, tedavinin ne kadar etkili olduğunun ölçümlenmesi için en az 6 ay arayla olacak şekilde iki ya da üç kez daha laparoskopi yapılması gerekebilir.

laparoskopi-ameliyati-ne-kadar-surer.jpg

Avantajları Nedir?

Açık ameliyatlarda oluşabilecek komplikasyonları ortadan kaldırmış olur, artık laparoskopi ile karın açılarak yapılan ameliyatların neredeyse hepsi yapılabiliyor. Açık ameliyattaki gibi cilt üzerinde büyük kesikler olmadığından iyileşme süreci çok hızlı gerçekleşiyor ve herhangi bir enfeksiyon riski nerdeyse sıfıra iniyor. Hasta, az ağrı çekip, hastanede de daha az süre kalır ve günlük yaşamına çok daha çabuk dönmüş olur. Aynı şekilde açık ameliyatın aksine dokular ve organlarda minimum zararla işlem görmüş olur.Kamera ile yapıldığından dolayı, cerrahi hakimiyet çok daha iyidir. Cilt yüzeyinde kesikler yerine ince iğne noktaları olduğundan dolayı ameliyat izi kalmaz.

Yorum Yap