Nedir

Laktoz İntoleransı Nedir?

Laktoz İntoleransı Nedir?
Editör by seoturka

Laktoz intoleransı günümüzde oldukça sık rastlanan sağlık sorunlarından biridir. Bu nedenle artık piyasada laktozsuz ürünler bulmak geçmişe oranla daha kolay hale gelmiştir. Peki laktoz intoleransı neden olur, belirtileri nelerdir ve tedavisi mümkün müdür?

Laktoz İntoleransı Neden Olur?

Laktoz intoleransı, vücudun süt ve süt ürünlerinde bulunan laktoz şekerini başarılı bir şekilde sindirememesine verilen addır. Laktoz intoleransı olmayan bireylerde ince bağırsak, ürettiği laktaz enzimiyle laktozun tamamen sindirilmesini sağlar. Laktoz intoleransı durumunda ise laktaz enziminin üretimi yeterli değildir ve sindirilmeyen laktoz kalın bağırsaklara doğru ilerler. Laktoz intoleransının nedeni doğuştan olabilir veya sorun bireyin hayatının bir döneminde çevresel etkilerden dolayı ortaya çıkabilir. Laktoz intoleransının doğuştan olması, laktaz üretmek için bulunan genlerin eksikliğinden kaynaklanabilir. Bu duruma, yeni doğan bebekler anne sütü tüketmek zorunda olduğu için özellikle dikkat edilmelidir, aksi takdirde bebeğin gelişiminde sorunlar yaşanabilir. Sonradan görülen laktoz intoleransı ise başka hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir, örneğin Çölyak hastalığı bağırsak fonksiyonunu doğrudan etkilediği için vücutta laktozun sindirilmesi bu hastalık nedeniyle aksayabilir. Başka hastalıklar nedeniyle kullanılan bazı ilaçların da laktoz sindirimini etkilemesi mümkündür. Ayrıca insanların yaşlılıkla birlikte laktozu sindirmekte sıkıntılar yaşadığı bilinmektedir. Laktoz intoleransının erişkin bireylerde daha çok görülmesinin sebebi budur.

laktoz-enzimi.jpg

Laktoz İntoleransının Belirtileri Nelerdir?

Laktoz intoleransı genellikle kalıtsaldır ve hastalığın belirtileri ergenlik döneminde veya yetişkinlik döneminin ilk yıllarında ortaya çıkar. Bu noktada ayırt edilmesi gereken şey laktoz intoleransıyla süt alerjisinin farklı hastalıklar olmasıdır. Süt alerjisi vücudun koruma sisteminin sütün içerdiği proteinlere karşı bir savunma göstermesidir. Süt alerjisi belirtileri laktoz intoleransı belirtilerine genellikle benzese de, bu belirtiler çok daha şiddetlidir.

Laktoz intoleransı belirtileri ise genellikle mide ve bağırsaklarla ilgili sorunlar olarak ortaya çıkar. Bu hastalıkta laktozun sindirilememesinden dolayı dışkıda süt kesitleriyle karşılaşılabilir. Laktoz intoleransına sahip bireylerde süt ve süt ürünleri tüketiminden bir süre sonra şişkinlik, bulantı, kusma, midede veya bağırsaklarda gaz, ağrı ve guruldama gibi belirtiler görülebilir. Ayrıca ishal ve ishalden kaynaklanan dehidratasyon durumu da sıklıkla görülmektedir.


Laktoz İntoleransı Nasıl Tedavi Edilir?

Günümüzde henüz laktoz intoleransının tedavisi için kullanılan bir yöntem veya ilaç ne yazık ki bulunmamaktadır. Ancak beslenme düzeninde yapacağınız küçük farklılıklarla bu rahatsızlığın hayatınızdaki etkilerinden tamamen kurtulmak mümkündür. Bu hastalığa sahip bireyler hayvansal süt ürünlerini tamamen hayatlarından çıkarmayı veya bu ürünleri çok küçük porsiyonlarda tüketmeyi tercih edebilirler. Kalsiyum eksikliği yaşamamak adına bu ürünlerden çok az miktarda tüketmek başarılı bir yöntemdir. Hayvansal süt ürünlerini kesinlikle kullanmak istemeyenler ise soya sütü, soya peyniri, bazı balık türleri ve brokoli gibi besinlerin yardımıyla kalsiyum alımını destekleyebilir. Ayrıca kalsiyumun vücutta kullanılabilmesi için D vitamininin çok önemli olduğunu unutmamak gerekir.

Yorum Yap