Nasıl Yapılır

Kumaş Boyama Nasıl Yapılır?

Editör by Editörmatik

Kumaş Boyama Nasıl Yapılır?

Kumaş boyama işlemine farklı noktalardan bakmak mümkün. Öncelikle amacın belirlenmesi gerekir. Bir kumaşın, tişörtün, gömleğin ya da pantolonun rengini tamamen değiştirmek mi hedefleniyor, yoksa üzerine desen, resim ya da yazımı eklenmek isteniyor? Kumaş boyama teknikleri de bu amaç doğrultusunda farklılaşacaktır.

Kumaşı Tümüyle Boyama İşlemi

Tümüyle kumaş nasıl boyanır? Modelini sevdiğiniz ancak renginden hoşlanmadığınız giysinizin rengini istediğiniz bir renkle değiştirmek isteyebilirsiniz. İstediğiniz renkteki toz kumaş boyasından aktardan bir miktar satın alın. 1 Liralık boya almanız yeterli olur. Derin bir kaba yeteceğini düşündüğünüz oranda su koyun. Boyayı ayrı bir küçük haznede suyla karıştırarak eritin. Derin kaptaki suyu ocakta ısıtmaya başlayın. Erittiğiniz boyayı da kaynamakta olan suya boca edin. Boyamak istediğiniz giysiyi önden duru su ile ıslatmış olarak kaynamakta olan boyalı suyun içine çökertin. Bir kaşık tuz ve bir kaşık sirke ekleyerek yarım saat kadar kaynama işlemini sürdürün. Ardından ocağı kapatarak olduğu gibi soğumaya bırakın. İyice soğuduğunda giysinizi soğuk su ile durulamak için çıkarın. Durulama suyuna yine aktardan satın alabileceğiniz fikse (boya sabitleyici) eklemek daha sağlıklı sonuç verecektir.

 

Resim Desen Ya Da Yazı Nakşetmek

Kumaş boyama nasıl yapılır sorusuna bir şekliyle yanıt vermişken, bir başka şekliyle de desen, resim, yazı oluşturma uygulamasını incelemek anlamlı olacaktır. Bir resmi, yazıyı ya da şekli kumaş boyasıyla tişörtünüzü üzerine aktarmanız oldukça kolay bir işlemdir. Gereksinim duyacağınız şey renksiz düz bir tişört ve birkaç renk kumaş boyasıdır. Bu kadarcık malzemeyle çok eğlenceli desenlere sahip tişörtler üretmeniz mümkündür.

Unutulmamalı ki en basit tasarımlar en çok öne çıkan modellerdir. Çok ayrıntılı resim ve çizimlere girişmeniz çalışmanızın anlamını kaybetmesine neden olacaktır. Fazla detay sizi yorduğu gibi tişörtünüzü amacını da boşa çıkarır. En az boya çeşidi ile desenlerinizi oluşturmanız ayrıca tavsiye edilir. Siyah, beyaz ve bunların yanında uyumlu birkaç canlı renk sor derece yeterli olacaktır. Yine aşırı karmaşık renkler tişörtünüzde yakalamak istediğiniz hoş havayı kaybettirebilir. Kumaş boyaları genellikle su bazlıdırlar. Likit olan boyalarda gerek olmasa da bir miktar sulandırma yapılarak boya akışkanlığı artırılır ve uygulaması daha kolay hale getirilir.

Kumaş boyalarının karıştırılması sonucu elde edeceğiniz yeni renkler asılları kadar parlak olmamaktadır. Matlık arayışınızı bu şekilde elde etmeniz mümkündür. Kumaş boyasının uygulaması da oldukça kolaydır.

Tercihen beyaz pamuklu bir tişört seçersiniz. Belirlediğiniz fotoğrafı yumuşak kurşun kalemle tişörtün üstüne kopyalarsınız. Kara kalem kopyalama işlemini tamamladıktan sonra kumaş boyasının tişörtün sırt bölgesine bulaşmasını engellemek için tişört içine büyükçe ve düzgün bir karton yerleştirmelisiniz. Uygulama yapacağınız deseni kopyaladığınız yüzey düzgün olmalıdır. Resmi boyama işlemini düzgün fırçalarla yaptıktan sonra uygulamanın kuruması beklenir. Kurumanın ardından tişört ters çevrilerek resim tersinden ütülenir ve boyanın tişörte sabitlenmesi sağlanır.

Yorum Yap