Nedir

Kriket Nedir? Nasıl Oynanır?

Kriket Nedir? Nasıl Oynanır?
Editör by Behlül Güngör

İsmini sıkça duyduğumuz, ancak nasıl oynandığını bilmediğiniz oyunlardan birisidir kriket. Bu yazımızda size kriketin özellikleri, kuralları, kriket beysbol farkı gibi konularda bilgi vererek, sporun daha yakından tanınmasını sağlamaya çalışacağız.

Kriket, aynı futbol gibi 11’er kişilik iki takımdan oluşarak oynanan bir oyundur. Sopa ve top yardımıyla oynanır. Dikdörtgen bir sahada oynanan oyunda, atıcı ve vurucu adı verilen oyuncular bulunmaktadır. Oyundaki amaç, en fazla sayıya ulaşmaktır. Atıcı, topu, vurucu kişiye doğru fırlatır. Amacı vurucunun arkasındaki kale benzeri yapının direğine topu değdirmektir. Vurucunun görevi de, topun bu direğe değmesine engel olmaktır. Sahanın uzunluğu yaklaşık 20 metredir. Kriket maçları innings adı verilen devrelerde oynanmaktadır. Kaç adet devre oynanacağı, kriket maçının formatına göre belirlenir. Kriket müsabakalarında 3 farklı format bulunmaktadır. Her müsabakadan önce hangi formatta oyun gerçekleşeceği kararlaştırılır. Karşılıklı olarak takımlardaki oyuncuların elenmesi ve puanların hesaplanması ile maçlar son bulur.

Kriket Maçlar

Kriket ilk defa 16. Yüzyılda İngiltere’de oynanan bir oyundur. Kısa sürede oyunun sevilmesi ile birlikte 18. Yüzyılda ülkede milli spor haline gelmiştir. O dönemde İngiltere’de birçok sömürge ülke bulunduğundan, kriket 19. Yüzyılda bu sömürge ülkelerde de hızla yayılıp gelişmiştir. Yine aynı zamanlarda, ilk uluslararası müsabakalar da oynanmaya başlanmıştır. Günümüzde kriket sporunun en çok yapıldığı ülkeler; İngiltere, Hindistan, Pakistan, Avusturalya, Sri Lanka, Bangladeş, Karayipler, Zimbabve ve Güney Afrika’dır. Hindistan bu konuda en iyi ülkelerden birisi konumundadır.

kriket-kac-dakikada-oynanir.jpg

Kuralları

Kriket kaç dakika oynanır sorusunun maalesef bir cevabı yoktur. Rakibinden daha fazla puan alan ve karşı takımın oyuncularını elemeyi başaran takımın kazandığı müsabakalarda tamamen kaç dakika süreceği oyunun gidişatına bağlıdır. Bazı kaynaklar 5 gün süren (toplam 30 saat) maçlardan söz etmektedir.

Maçlarda iki adet saha içerisinde iki adet saha dışarısında hakem bulunmaktadır. Saha dışındaki hakemlere sayı hakemi denir ve kazanan takımın kim olduğunu onların verdiği puanlar belirler. Top ve sopalar nizami ölçüler ile belirlenmiştir.

krikette-oyun-suresi-kac-dakikadir.jpg

Kriket – Beysbol Farkı

Aslında temel mantığın aynı olduğu bu iki sporda ufak tefek farklılıklarla müsabakalar birbirinden ayrılmaktadır. Beysbol biraz kriket ve rounders oyunlarının karışımıdır diyebiliriz. Beysbol ayrıca Amerika’da ortaya çıkmış, Meksika, Japonya, Kore gibi ülkelerde benimsenmiş ve oynanmıştır. Tarihi krikete göre çok daha yenidir.

Krikette oyun süresi kaç dakikadır, kaç devre oynanır gibi soruların cevabı yok iken, beysbol dokuz devre ile sınırlandırılmıştır. Beysbolda sopalar yuvarlak, krikette ise düzdür. Beysbol – kriket arasında daha çok kurallar arası farklılıklar bulunmaktadır.

Türkiye’de Kriket

Türkiye’de kriket tarihi çok yenidir. Türkiye Milli Kriket Takımı 2000 yılların başında kurulmuş olup ilk defa 2008 yılında Yunanistan’da gerçekleşen Avrupa Kriket Şampiyonası’na katılmıştır. İlk galibiyetlerini de aynı turnuvada Bulgaristan’a karşı almışlardır.

kriket-oyun-hakkinda-bilgi.jpg

Yorum Yap