Eğitim

Kreşe Başlarken Yaşanan Sorunlar

Editör by Editörmatik

1-Çocukların Kreşe Hazır Olma Yaşı

Kadının iş hayatına girmesiyle kreşlere olan talep günden güne artmaktadır. Çalışan anneler çocuklarını bakıcıya emanet etmede güvensizlik sorunu yaşadığı ve çocuklarını hem yaşıtlarıyla vakit geçirerek sosyalleşebileceği hem de küçük yaştan kişisel gelişimi açısından faydalı olacağını düşündüğü için 3 yaştan itibaren çocuklarını kreşe vermeye başlamıştır. Kreşlere olan bu yoğun taleple akıllara takılan soru çocukların kreş ortamına hazır olup olmadığıdır.

Kreşe başlarken ağlayan çocuklar bunun en somut örneğini oluşturuyor. Uzmanlar üç yaş öncesi için kreşe başlamanın sağlıklı olmadığını savunurken, çocuk eğer fiziksel ve ruhsal olarak hazır ise 2 yaştan itibaren kreşe başlayabilir, görüşünü de kabul etmektedir. Ama her çocuğun özel olduğunu unutmadan, çocuklarınızın aileden ilk ayrılışı olan kreş sürecini çok iyi yönetmeniz gerekmektedir. Onu korkularından uzaklaştırıp, ona her zaman yanında olduğunuz güvenini vermelisiniz. Çocuğunuzun kreşe hazır olduğunu anlamak içinse onun yaşıtlarıyla olan ilişkisini gözlemlemelisiniz. Günümüzde çoğu çocuğun artık apartman kültürüyle yetiştiğini düşünecek olursak bu anlaşılması zor bir durumdur. Oyuna her zaman ihtiyacı olan çocuğun yaşıtlarıyla vakit buldukça aynı ortamda zaman geçirmesi gerekmektedir. Bu süreçte kreş için hazır olup olmadığı da anlaşılacaktır.

2-Ailden Ayrılma Korkusu

Bilindiği üzere günümüz aile yapısında tek çocuk kültürü yaygın. Kardeşi olmayan çocuklar, kreşte yaşıtlarıyla paylaşma ve sorumluluk duygusu kazanabilirler. Bu çocuğun psikolojik ve sosyal gelişimi için çok faydalı olacaktır. Uzmanlar çocuğa bakmakla yükümlü olan kişiyle çocuk arasında gelişen bağın altı aydan sonra kuvvetlenmeye başladığını söylüyor. Altı aydan itibaren çocuk bakıcısından ayrılma korkusunu yaşamaya başlıyor, 1,5 2 yaşlarında ise bu korku en üst düzeye çıkıyor, şeklindeki açıklamalardan da anlaşılacağı gibi uzmanlar kreşe gitmek istemeyen çocuğa nasıl davranılması gerektiğini anlatıyor. Öncelikle kreşe gitmek istemeyen çocuğun gayet normal karşılanması gerekiyor, bu süreçte bağırarak, kızarak, çocuğu zorlayarak kreşe götürmek çok yanlış. Tüm anne-babaların bu süreçteki ilk yapmaları gereken çocuğu anlayışla karşılayıp, ona her zaman yanında oldukları güvenini vermektir. Ebeveynlerin çocuğa aileden ayrılmayacağını, sadece gündüzleri vakit geçirebileceği;  yeni yeni arkadaşları, oyuncakları, öğretmenleri olacağını akşam olunca onu tekrar almaya geleceklerini güzelce anlatmaları gerekmektedir.

3-Başlama Süreci

Gelelim tüm korkuları yavaş yavaş aşıp kreşe başlayan çocuğa nasıl davranılması gerektiğine. Bildiğiniz gibi beyin en yoğun okul öncesi dönemde gelişir. Çocuğunuz için seçtiğiniz kreş de bu açıdan çok önemli. En doğru ve en hesaplı kreşi seçebilmek çok zor, fakat çocuğunuz için çok önemli olan bu süreçte elinizden geldiğince ve imkanlarınız doğrultusunda en iyisini yapmaya çalışmalısınız. Çocuğunuzun alışması için ilk birkaç hafta onunla birlikte kreşe gidip, yanında olduğunuz güvenini ona verebilirsiniz. Tabi çalışan anneler için pek mümkün olmayan bu görev bakıcılara da verilebilir. Sonraki süreçte ise çocuğunuz her kreşten döndüğünde o gün orada yaşadıklarını dikkatle dinlemelisiniz. Bu çocuğunuzu önemsediğinizi ve onun kreşe gitmenin güzel bir şey olduğunu düşünmesini sağlarsınız.

Yorum Yap