Nedir

Kredi Notu Nedir?

Editör by Editörmatik

Son zamanlarda oldukça sık karşımıza çıkmaya başlayan bir kavram var ki, anlamını tam anlayamamakla beraber, finansal hayatımıza etki ettiğinden biraz korkutucu olabiliyor. Kredi notu, uzun zamandır bankaların kredi vermek için kullandığı bir yöntem. Ancak son yıllarda daha katı prosedürler uygulayan bankalar neredeyse tamamen kredi notunu baz alıyor. Eskiden yol kenarında kredi kartı dağıtırlardı, bilen bilir, şimdi kredi kartı isteseniz banka yine önce kredi notuna bakıyor. Limitini kafasına göre yükselten o bankalar şimdi kartın limitini yükseltmek isteseniz bile kredi notu kaç olmalı önce ona bakıyor ve sahip olduğunuz limit neyse onu veriyor.

5 Yıl Önce O Taksiti Ödemeliydin İşte!

Kredi notu; son beş yılda bankalarla olan ilişkileriniz ve mali kayıtlarınıza göre hazırlanan bir rapor sonrasında hak ettiğiniz puan demek. Benim gibi finansal terimlere alışkın olmayanlar için en yalın tanım bu olur sanırım.

Örnek vermek gerekirse, bundan 4 yıl önce öğrenciydiniz ve öğrenciye verilen o kredi kartlardan vardı. Tabi aklınız bir karış havada ve gelecek planınız sıfır olduğundan o karttan yer içer, ödemez veya geç öderdiniz. Sonra gün geldi okul bitti, iş hayatı başladı. Elinize biraz daha iyi para geçiyor ve bu para için günde 8 saat çırpındığınızdan bu para kıymetli. Araba veya ev almaya niyetlendiniz. Bankadan kredi çekeceksiniz ama o da ne banka kredi vermiyor. İşte, bugün geliriniz ne olursa olsun başka borcunuz olmasa bile 4 yıl önce yediğiniz hurmaların kabızlığını yaşayacaksınız.

Kredi Notunu Kim, Neye Göre Veriyor?

Konuyu biraz ciddiyetle ele alacak olursak, kredi notunu etkileyen pek çok faktör var. Bunlar öncelikle kredi kullanımı ve düzenli ödemeler. Bankadan kredi kullanmak kredi notunu yükselten bir şey aslında, tabi ki düzenli ödemek şartıyla, bu mümkün. Bankalarla daha önce iş yapmış olmanız ve borcunuzu düzenli ödemeniz sizin için referans kaynağı oluyor. Bu güne dek hiç kredi kullanmamış ama iyi bir maaşa sahip birinin kredisi yüksek olacak diye bir şey yok.

Kredi notunu 9 bankanın oluşturduğu bir komisyon (KKB) belirliyor ve tüm bankalar bu bilgiyi referans alıyor. Bu notu verirlerken kullandıkları formül ise şöyle;

Kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlığı %30,

Mevcut borç durumu %25

Yakın zamanda kredi kullanımı yapmış olmak %20

Kredi kullanım yoğunluğu %15

Diğer faktörler %10 olarak etki ediyor.

Elbette kredi notunu ortaya dökmek için bu hesabı siz yapmayacaksınız. kredi notumu nasıl öğrenirim diyorsanız zaten kredi çekmeye gittiğinizde bankalar sizin için bu araştırmayı yapıyorlar. Ama yok ben şimdiden bi bakayım düşükse yükseltelim derseniz de, internet bankacılığı ile veya findeks aracılığıyla kolayca edinebilirsiniz.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi taksitlerini ve kredi kartı borçlarını zamanında ödemek, kredi kartı borçlarının düzenli olarak yarıdan fazlasını ödüyor olmak kredi notunuzu olumlu etkiliyor. Puanlama sistemi ise okul başarı notu gibi değil elbette. Kredi notum kaç diye sorduğunuzda, “Al çocuğum sen borcunu hep zamanında ödediğin için sana yıldızlı pekiyi!” demiyorlar. Puanlama 0-1900 arasında gerçekleşiyor. 799’a kadar puanı olanlar çok riskli grupta olup bankadan teminat göstermeden kredi alamayacaklar sınıfına giriyor.  800-1299 arasında puanı olanlar riskli,1300-1499 arası puanı olanlar orta sınıfında kalıyor. Bu puanlarla da kredi almak zor olsa da bankalarla iyi ilişkileriniz varsa bi şans sahibi olabilirsin.

Şanslı grupta olanlar ise; ödev ve borçlarına her daim sadık kalmış, 1500-1699 arası puanla iyiler ve 1699-1900 puanla çok iyiler yer alıyor. Hayat bu ya, gün gelir acil nakite ihtiyacınız olur veya daha güzel bir sebeple, ev almak için mesela, kredi ihtiyacınız olur, o zaman bu puanlar sizin için bir anlam ifade eder.

Yorum Yap