Sağlık

Kontakt Lens Bakımı Nasıl Yapılır?

Kontakt Lens Bakımı Nasıl Yapılır?
Editör by Behlül Güngör

Kontak lens kullanımı hakkında en sık duyduğumuz cümlelerden biri, temizliğinin ve bakımının ne kadar önemli olduğudur. Lens kullanımında yapılması zorunlu olan temizlik dışında, lensin bakımı da oldukça önemlidir. Lens bakımını kolayca yapabilmeniz için tavsiyemiz lens bakım malzemelerinizi her zaman yakınınızda veya göz önünde bulundurmanızdır. Unutmayın ki göz sağlığınız için yapmanız gereken sadece lens temizliği değildir aynı zamanda bakımıdır. Kontak lensin bakımından önce kullanımı hakkında birkaç bilgiyi sizlere paylaşmak istedik.

kontak-lens-bakimi-nasil-yapilir.jpg

Kontak Lens Nedir?

Kontak lens göz kusuru olan insanların gözlük yerine tercih ettiği bir yöntemdir. Gözlükten daha konforlu hissetmenizi ve sanki gözünüz tamamen kusursuz gibi hissetmenizi sağlarlar. İster miyop olun, ister astigmata sahip olun veyahut hipermetrop hiç fark etmez. Her göz kusuruna göre lens çeşidi bulunmaktadır.

Kontak Lens Kullanımı?

kontak-lens-nasil-kullanilir.jpg

Kontak lens kullanmadan önce göz doktorunuza danışmayı unutmayınız. Göz doktorunuzun sizin için önerdiği markaya yönelebilir ve göz doktorundan aldığınız reçeteye uygun lensinizi satın alabilirsiniz. Eğer göz yapınız uygun ise kontak lens kullanmanız için önünüzde hiçbir engel yoktur. Kontak lensi gözünüze yerleştirmeden önce ellerinizi güzelce yıkayın ve kurulayın. Ellerinizi temizledikten sonra lensi gözünüze yerleştirebilirsiniz. Aynı şekilde lensi her çıkarmadan önce elinizi iyice yıkayın ve kurulayın. Kontak lensinizi çıkardıktan sonra elinize bir miktar solüsyon dökerek temizliğini yapmayı ve lens kabındaki solüsyonu her kullanımda değiştirmeyi unutmayın.

Kontak Lens Bakımı Nasıl Yapılır?

kontak-goz-lensi-nasil-yapilir.jpg

Kontak lens bakımından bahsetmeden önce, lens kullananların tırnak uzunluğuna dikkat etmeleri gerektiğini unutmamalıdır. Uzun tırnak kontak lenste çizilmelere neden olabilir ve bu da gözünüzde problem yaşamanıza neden olabilir. Göz sağlığını önemseyen ve sorun yaşamak istemeyenler için lensi düzenli aralıklarla temizlemek önemlidir. Kontak lens gözde uzun süre tutulmamaları, uzun süre gözde kalan lensler ise arada bir çıkarılmalı ve göz dinlendirilmelidir.

Kontak lensi gözünüze taktıktan sonra lens kabının içerisinde kalan solüsyonu dökmeli ve her seferinde çalkalayıp ağzını sıkıca kapatmalısınız. Kontak lensi kaba her geri koyduğunuzda yeni solüsyon dökmelisiniz. Kontak lensinizin bakımını düzenli bir şekilde yaptığınız takdirde sorun yaşamazsınız. Kontak lenslerinize gösterdiğiniz özen, gözlerinizin sağlığı ile her zaman doğru orantılı olacaktır. Gelelim madde madde kontak lensin bakımı ve temizliği nasıl olmalı konusuna.

Kontak lens bakım ürünlerini her zaman göz önünde bulundurun, böylece unutma olasılığınız da azalacaktır.

Temiz, tozsuz ortamlarda bulunmaya özen gösterin.

Kontak lensinizi elinize almadan önce her zaman ellerinizi yıkayın.

Kontak lenslerinizin numarası farklı ise, onları karıştırmamak adına bakıma her zaman aynı kontak lens ile başlayın.

Lensi avucunuza aldığınızda üzerine birkaç damla solüsyon damlatın ve hafif hareketlerle ovaladıktan sonra üzerine bolca solüsyon dökerek kontak lensi durulayın.

Lensi her çıkardığınızda aynı bakım işlemini yapın ve kullanımdan sonra en az bir gece kabında bekletin.

Yorum Yap