Sağlık

Kızaran Gözlere Dikkat

Editör by Editörmatik

Gözlerimiz belki de vücudumuzun en hassas bölgelerinden birisi. Her insan hayatında bir kez olsun göz kızarması, alerjisi veya şişliği yaşıyor. Gözler hassas olduğu için de çabuk mikrop kapmaya elverişli hale geliyor. Gözlerdeki kırmızılık göz kanlanması veya göz kızarıklığı da olabiliyor. Bu yüzden ciddi görünen bir durumda doktora başvurmak önemli. Bu kanama ve kızarıklıklar göz kaşınması sonrasında meydana gelebilir. Gözdeki kırmızılığa yol açan kızarıklık ve kanama bilgisayar başında fazla süre geçirmekten veya kaynak mesleğinde çokça rastlanan bir sebepten dolayı da oluşabilir. Bu yüzden gözde oluşan herhangi bir sıkıntıda doktora görünmekte fayda vardır. Göz kanaması yaşadığınızda bunu kendi yöntemlerinizle çözmek yerine uzman desteğine başvurmanız gerekebilir.

Göz Kızarması  Sebepleri Neler Olabilir

Göz kızarması daha önce de bahsettiğimiz gibi birçok nedenden dolayı oluşabilir. Başlıca sebeplere gelecek olursak herkesin aklına gelebileceği gibi çok fazla televizyon ve bilgisayar başında zaman geçirmek diyebiliriz veya gözümüze bir toz kaçtığında gözümüze su tutmadan yıkamadan çokça kaşımamız olabilir. Göz kaşınmasının ve kızarıklığının sebebi göz nezlesi de olabilir. Genelde çocuklarda daha sık görülen bir hastalıktır. Gözlerimiz koruyan göz kapaklarının alerji kapmasıyla bu durum görülebilir.  Daha önce belirttiğimiz gibi göz yaşarması, göz kaşınması gibi durumlar sık görülüyorsa doktora görünmek faydalı olacaktır. Göz nezlesi için genelde göz damlaları etkili olmaktadır.

Doğal Yöntemlerle Neler Yapılabilir?

Toplum olarak her türlü hastalığa doğal yollarla tedavi sürecine oldukça meraklıyız. Bu yüzden bitkisel yollarla göz kızarıklığı ve şişliğine ileri düzeyde olmamak şartıyla birkaç ufak tedavi yönteminden bahsedilebilir. Bulunduğumuz coğrafyanın da avantajlarını göz önünde bulundurarak birçok bitki türünün birçok tedaviye iyi geldiğini deneyimlemiş bulunuyoruz. Göz kızarıklığı ve şişliğine gelecek olursak rezene tohumunun göz kanlanmasına faydası bulunduğunu söylemek gerekir. Belki rezene tohumunu almak kaynatmak size sıkıntılı bir süreç gibi görünebilir. Bu durumda en bilindik yöntem olarak demlenmiş çay poşetini gözünüzün üstüne koyabilir ve şişliğin inmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca kaşınma durumlarında soğuk su ile göz yıkamak sıcak sudan daha faydalıdır.

Yorum Yap