Sağlık

Kızamık Nedir?

Editör by Emre Yıldırım

Kızamık Nedir?

Genellikle ilkbahar ve kış aylarının son dönemlerinde ortaya çıkan, hava damlacıkları yoluyla kişiden kişiye geçen ve oldukça bulaşıcı olan bir enfeksiyondur. Kızamık hastalığı için virüsün kuluçka dönemi 10-14 gün civarındadır. Kızamık bir kez geçirildiğinde hayat boyu bağışıklık kazanılır. Kızamık enfeksiyonu tüberküloz enfeksiyonunu aktif hale geçmesine, zatürreye ve boyundaki lenf bezlerinin iltihaplanması gibi durumlara ve ayrıca orta kulak iltihabına neden olabilir. Kızamık virüsüne temas edildiğinde, hastalığa karşı bağışıklığınız yoksa bu durum hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Kızamık virüsü kana karıştıktan yaklaşık 10 gün sonra hastalığın belirtileri ortaya çıkmaya başlar.

Kızamık Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

                Kızamık virüsü vücuda girdikten yaklaşık 10 gün sonra hastalığın belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Ateşin yükselmesi, titreme ve ağzın içinde küçük beyaz lekelerin oluşumu kızamık hastalığının belirtileri arasındadır. Döküntülü dönem denen lekelerin çıkmaya başladığı dönemde, bu döküntüler kırmızılaşır ve büyümeye başlar. Genellikle yüzde ve ortaya çıkar. Kızamık döneminde hastada yorgunluk ve halsizlik, yüksek ateş ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar görülür. Kızamık hastalığının en büyük belirtilerinden birisi de kulak arkasında ve kafanın arka kısmına ait bölgesinde lenf bezlerindeki büyümedir.

Kızamık Hastalığının Tedavisi

                Bu hastalığı yaşayan hastaların 5-10 gün arası gibi bir süreyle izole edilmesi uygun görülür. Hastanın ateşi düşünceye kadar mutlaka yatak istirahati verilir. Kızamık hastalığında doktora başvurulduğunda, hastaya yönelik bir tedavi uygulanır. Hasta durumuna göre ateş düşürücü, ağrı kesici gibi ilaçlar ve öksürük şurupları kullanabilir. Eğer hastada bakterilere bağlı olarak bir komplikasyon durumu varsa antibiyotikle tedavi yöntemi uygulanır. Kızamık adına üretilen ve kesin sonuca ulaştıran bir ilaç tedavisi yoktur, bu yüzde hastalığın durumuna göre doktorların tavsiye edeceği tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. Hastalık esnasında sıvı tüketimi ve beslenme çok önemlidir. C vitamini almak ve bunun yanında süt ve et ürünlerini tüketmek besleyici olacağından dolayı hastalık döneminde iyi bir seçim olacaktır. Hastalığın yayılmaması için hastalığa yakalanan kişi, iş ve okul gibi kabalık yerlerde bulunmamalı ve istirahat etmelidir. Kızamıktan korunmak için kızamık aşısı olmak, alınacak tedbirler açısından önemli ve hastalığın önemli boyutlara ulaşmasını önlemek amacıyla önemli bir detaydır.

Yorum Yap