Nasıl Yapılır

Kışlık Domates Konservesi Nasıl Yapılır?

Kışlık Domates Konservesi Nasıl Yapılır?
Editör by Behlül Güngör

Yaz dönemi geldiğinde kışın pahalı hale gelen sebzelerin stoklanması da yapılır. Bunlardan biri de elbette domatestir. Yazın fasülye, bezelye gibi domateste buzluğa atılmaktan çok konserve halinde saklanır. Üstelik bazen menemen halinde hazır konserve haline getirilir. Hem aile bütçesi açısından hem de yemeklerde pratik kullanım açısından son derece önemli olan domates konservesi nasıl yapılır? Hazır halde olması ile kolaylık sağlayan menemen konservesi nasıl yapılır? En çok merak edilen sorulardan biri olan, domates konservesi kaç dakika kaynatılır sorusuna da yanıt bulunmalıdır.

Kışlık Domates Ne Zaman Hazırlanmalı?

Kışlık domatesler yazın belirli dönemlerinde domateslerin tam olgunlaştığı dönemde yapılmalıdır. Özellikle Ağustos ayı ile birlikte konserve yapımına başlanmaktadır. Ancak Eylül ayı ortalarında da yapılabilmektedir.

evde-domates-konservesi-yapimi.jpg

Kışlık domatesine evlerde hazırlanması ekonomik açıdan ve sağlık açısından son derece önemlidir. Peki domates konservesi nasıl yapılır ve menemen konservesi nasıl yapılır? Soruların yanıtlarını vermeden önce domates konservesi yapımı için gerekli malzeme listesini ortaya koymamız gerekir. Evimizde yaptığımız domates konserveleri ve menemen konserveleri hormonsuz, katkısız konserveler olarak huzurla yiyebileceğiniz türden olacaktır. Bakalım domates konservesi kaç dakika kaynatılır, onu da tespit etmiş olacağız.

Domates Konservesi İçin Gerekli Malzemeler

  • – 9 – 10 kilo kadar yıkanmış domates
  • – 10 – 11 adet cam kavanoz. Ancak kavanoz kapaklarınız yeni olursa daha iyi olur. Eskilerin içerisinden de yenilerini seçin.
  • – Yeter miktarda tuz

Konservenin Yapılışı

Şimdi domates konservesi nasıl yapılır ve menemen konservesi nasıl yapılır sorularına yanıt bulacağız. Öncelikle domatesleri blenderdan geçirmelisiniz. Püre haline gelmeli ancak su gibi olmamalıdır. İsteğe bağlı olarak doğrayarak da domatesleri püre kıvamına getirebilirsiniz. Böylece daha az suyu çıkacaktır. Domateslerin sığacağı şekilde derin ve geniş bir tencereye üç parmak boşluk kalacak şekilde orta ateşte pişirmeye başlayın. Pişirme evresinde çok sık ve gerekmedikçe karıştırma işlemi yapmayın. Domatesinizin sulu olup olmaması burada önemlidir. eğer sulu domates kullandıysanız karıştırmanıza gerek yoktur.

kislik-domates-konserve-yapimi.jpg

Ancak etli ve suyu az domates kullandıysanız zaman zaman dibi tutmaması için karıştırabilirsiniz. Kaynama başlayınca, yaklaşık 20-25 dakika içerisinde, 5 dakika geçip rengi ve kıvamının değiştiğini göreceksiniz. Tam bu aşamada ocağı kapatabilirsiniz. Böylece domates konservesi kaç dakika kaynatılır sorusuna da yanıt vermiş oluyoruz. Ardından başka bir tencerede su kaynatmalısınız. Cam kavanozu ve kapağı ile birlikte suya atıp spatula yardımıyla çıkarın.

domates-konserve-tarifleri.jpg

Kavanozun içerisinde su kalmamasını sağlayın, baş aşağı pozisyonda durması yeterlidir. Eliniz yanmaması için bez yardımıyla kavanozu tutun ve kepçe ile domatesleri içine doldurun. Her kavanoz için bir çay kaşığı tuzu üzerine serpin ve kapağını örtün. Sıkıca kapatmanız önemlidir. Baş aşağı şekilde kavanozu çevirip bir tepsinin üzerine dizin. Birkaç saat sonra konserve kapağınız eğer içeri doğru çukurlaşmışsa, konserveniz hazırdır. Konservenizi serin yerlerde saklayın. Menemen içinse aynı zamanda kaynatacağınız biber ve diğer sebzeleri kullanabilirsiniz.

Yorum Yap