Nasıl Yapılır

Kişisel Blog Oluşturma Yöntemleri

Kişisel Blog Oluşturma Yöntemleri
Editör by Behlül Güngör

İletişim, insanlığın doğuşundan günümüzde kadar uzanan bir ihtiyaçtır. Günümüzde de internet tüm iletişim yönetimlerini içerisinden barındıran büyük bir derya. Sizlere tüm iletişim yöntemlerini burada anlatmayacağım elbette. Sizlere bana göre iletişim yöntemlerinden sayılabilecek kişisel blog oluşturma yönetimleri ile ilgili konuya değineceğim.

Kişisel blog sitesi sizlerin internet dünyasında oluşturduğunuz küçük bir oyun alanızı olarak tanımlayabiliriz. Belki de düşüncelerinizin internet yansımış hali. Nasıl blog oluşturmalı adım adım inceleyelim.

blog-kisisel-blog-sitesi.jpg

Kişisel Blogunuzun Konusuna Karar Verin

Kişisel blog sitesi için en önemli ve öncelikle karar verilmesi gerekli bir konu sitenizi konusudur. Her konuda yazabileceğinizi düşünmeyin. Öncelikle sevdiğini konulara yönelin. Bunların bir listesini çıkarabilirsiniz. Sonra bu konulardan hangisinde bilgi sahibisiniz veya kendinizi geliştirmeyi hedefliyorsunuz bu konuları seçin. Unutmayın blog yazmak size gelişiminize ayrıca katı sağlayacaktır. Bu şekilde bir eleme yaptıktan sonra konunuzu rahatlıkla belirleyebilirsiniz.

blog-kisisel-blog.jpg

Kişisel Blogunuz İsmi

Kişisel blogumuzun konusunu belirledikten sonra sıra isim seçmeye geldi. Seçmiş olduğumuz isim kısa ve öz olmalı. Seçmiş olduğunuz konuyla direk ilgili olmasında fayda var. Seçmiş olduğunuz isim direk konuya götürmesi her zaman sizi bir adım öne taşır. Tabi bütün bunları bir kenara bırakıp kendi isminizi de direk kullanabilirsiniz. Her iki yöntem ile de yapılan başarılı kişisel blog siteleri mevcut.

Nasıl Blog Açarım?

Nasıl Blog açılır? Burada belirleyeceğiniz en önemli konu hangi platformu seçeceğinizdir. İnternet üzerinde yüzlerce blog açabileceğiniz site ve uygulamalar mevcut. Blogger, WordPress, Tumblr ve Blogcu bunlardan sadece birkaçı. Saydıklarımın hepsinden ücretsiz hesap açabilir, konu ve isim belirleyebilirsiniz. Ücretsiz olduğunu için isminiz sonunda bu uygulamaların adresi gelecektir. Örnek vermek gerekiyorsa; seyir defteri adı altında bir isimiz olduğunu varsayalım. Ücretsiz uygulamalarda “seyirdefteri.blogger.com” şeklinde bir ismini olacaktır. Kendi isminize de açabileceğiniz blog platformları var. Bunun için isminizin domainini almanız gerekecektir. Domain alımı yaptıktan sonra bu platformların ismini kullanmadan alt yapılarını kullanabilirsiniz.

Platformu belirledikten sonra son aşama tema seçimi olacaktır. Bu platformların hem ücretli hem de ücretsiz temaları mevcuttur. Konunu ve zevkinize göre temalardan birini seçebilirsiniz. Tema seçimi tamamen kendi tarzınıza ve zevkinize göre yapabileceğiniz gibi konuyla ilgili diğer blog örneklerine bakarak da karar verebilirsiniz.

Seçmiş olduğunuz platformun güncellemelerini ve yeniliklerini takip etmeniz de büyük fayda var. Bu şekilde kişisel blog sitenizde günlük şartlara adapte edebilirsiniz. Bütün bunlardan sonra blog yazmaya başlayabilirsiniz.
blog-kisisel-blog-acmak.jpg

Blog Nasıl Oluşturulur?

Konuyu seçtik, ismimizi belirledik, platformumuza karar verdik ve temamızı kurduk. Şimdi sıra geldi blog nasıl oluşturulur? Sorusuna. Biraz bundan bahsetmek istiyorum.

Öncelikle hedef kitlemizi belirlememiz gerekiyor. Sonuçta blogu kendimizin okuması için yazmıyoruz. Bir kitleye hitap ediyoruz. Hedef kitleniz hakkında bilgi sahibi olmanız içerik oluşturmanızda kolaylık sağlayacaktır. İlk etapta bu bilgiler tahminden öteye gitmeyecektir. Fotoğrafla ilgili bir blog oluşturduğunuz hedef kitleniz profesyonel fotoğrafçılar olarak belirlediniz. Ama hedef kitleniz bir şekilde fotoğrafı hobi edinen bir kitleyle karşılaşabilirsiniz. O zaman hedef kitlenizi değiştirip kitlenin isteklerine cevap verebilirsiniz.

Blog yazmanın kolay olmadığını yazmaya başladığınızda göreceksiniz. Çünkü yazdıklarınız söylediklerinizden daha değerli ve kalıcıdır. Söz uçar yazı kalır diye boşuna dememişler. Bunun için detaylı araştırmaya girişeceksiniz ve blog yazmakta zorlanacağınız zamanlar olacaktır. Bu zamanlarda sakın kopyala yapıştır seçeneğine başvurmayın. Bu sizin bloğunuzu sonu anlamına gelecektir. Kaliteli bloglar özgün içeriklerden oluşur. Kopyala yapıştır yaparken telif hakkını da ihlal edebilir ve başınızı derde sokabilirsiniz.

Blog yazılarınızı yazarken samimiyeti de elde bırakmayın. Teknik konular dışında yazınızı eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Ama abartmamak şartıyla. Ayarı tutturamazsanız ziyaretçilerinize iyi bir izlenim bırakamazsınız. Samimiyet ile sululuk arasında ince bir çizgi vardır. Bu çizgiyi geçtiğiniz anda yapınızı çökmesi an meselesi olabilir. O yüzden ziyaretçilerinizden gelen tepkileri de ölçmeyi unutmayınız.

Kişisel blogunuzda argo ve kötü kelimelerden uzak durun. Zaman zaman samimi hava yakalamanız için konuşma dilini yazılarınızda kullanabilirsiniz. Bütün bunlara karşı gelen size gelen yorumlar her zaman olumlu olmayabilir. Olumsuz yorumlar daha fazla önem verin fakat size gelen tepkiye karşı aynı tarzda yaklaşmayın. Olumsuzluklara yapıcı bir şekilde yaklaşmanız sizin için faydalı olacaktır.

Son olarak; blog yazmaktan keyif alın ve keyfini çıkarın. Eğlenmeye çalışın. İlk başlarda işler istediğinizi gibi gitmeyebilir. Zaman içerisinden kendinizi düzelteceğinizi, doğru ve güzel bloglar oluşturabileceğinizi göreceksiniz. Yapmanız gereken düzenli olarak yazmak. Günlük, haftalık, on beş günlük, hatta aylık. Hangi zaman aralığı uygun ise o zaman aralığında çalışmalarınızı yapın. Çok ileri ki zamanlarda belki yazdıklarınızdan para bile kazanmaya başlarsınız.

Yorum Yap