Sağlık

Kırışıklıklar Neden Oluşur ve Nasıl Geçer ?

Editör by Emre Yıldırım

Kırışıklıklar Neden Oluşur

İnsanlar yaşam süreçlerinde bir döngüde ilerlerler. Bu döngü insan bedeni üzerinde çeşitli etkiler bırakır. Yaşlanma insanların genetik olarak yaşadıkları bir durumdur. Ancak yaşlanmayı etkileyen faktörler arasında uykusuzluk, hormonlar, stres ve güneş ışınları gibi etkenlerde yer almaktadır. Özellikle iş hayatlarında çok yoğun olan kişilerde daha hızlı yaşlanma belirtileri gözlemlenir. Düzensiz beslenme alışkanlıkları ve alkol, sigara tüketiminin olması da ciltte kırışıklıkların daha hızlı oluşmasına neden olur.

Kırışıklık önlemek için neler yapılabilir ?

 • Kullandığınız kremleri mutlaka C ve E vitamini içeren kremlerden tercih etmelisiniz.
 • Yumurta, ciğer, mercimek, kabak ve ıspanak gibi demir yönünden zengin besinler kırışıklık önleyici özelliğe sahiptir.
 • Her gün en az 2 litre su tüketmeye özen gösterin.
 • Güneş ışınlarına maruz kaldığınız süreyi azaltın ve koruyucu özelliklerde krem kullanın.
 • Kozmetik ürünler cildinizi yorar ve erken kırışıklık oluşmasına neden olur. Makyaj malzemesi kullanımını en aza indirin.
 • Sigara, alkol ve kafein içeren maddeleri tüketmemeye çalışın.
 • Düzenli olarak spor yaparak hem daha sağlıklı bir vücuda hem de genç görünen bir cilde sahip olursunuz.
 • Stres kırışıklık oluşumunu tetikler. Hayatınızda stresi en aza indirmeye çalışın.
 • Kan değerleriniz sağlığınız açısından çok önemlidir. Düzenli olarak doktora giderek kan tahlili yaptırın daha sağlıklı bir cildiniz olur.
 • E vitamini sağlıklı bir cilt için çok önemlidir. Bu nedenle balık, zeytin, badem, peynir, patates ve mısır gibi E vitamini yönünden zengin besinleri tüketmeye çalışın.
 • Cildinizi düzenli olarak temizleyin. Banyo esnasında kese yapmak ve kan dolaşımını hızlandırır. Bu sayede kırışıklık önleyici özelliğe sahiptir.

Kırışıklık İçin Doğal Maskeler Nelerdir?

 1. Elma Maskesi : 1 adet elma, 2 yemek kaşığı su ve 1 yemek kaşığı süt kaymağı kullanılır. Su ve sütü karıştırıp kaynatın. Kaynadıktan sonra içerisine elmayı rendeleyip atın ve hepsini birlikte 1 dakika pişirin. Maske soğuduktan sonra yüzünüze uygulayın ve 1 saat bekletin. Daha sonra ılık su ile yüzünüzü temizleyin. Her hafta mutlaka düzenli olarak uygulayın. 3 hafta içinde etkileri göreceksiniz.
 2. Yulaf Maskesi : 4 yemek kaşığı süt, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi kullanılıyor. Yulaf ezmesini sütle kremsi kıvama gelene kadar karıştırıp cilde uyguluyoruz. Yarım saat ciltte bekledikten sonra soğuk su ile iyice temizliyoruz. Temizledikten sonra nemlendirici uygulamalıyız. Bu maske kuru cilde sahip olan kişiler tarafından da rahatlıkla kullanılabilir.
 3. Maya Maskesi : Yarım çay bardağı su ve 1 adet yaş maya ile hazırlanır. Su ılık bir kıvamdayken maya içerisine karıştırılarak kremsi bir hale getirilir. Daha sonra cilde uygulanır. Yarım saat bekledikten sonra iyice durulanır. Her hafta 1 kez uygulanması gereken bu maske kırışıklık önleyici ve cilt rengini dengeleyici özelliğe sahiptir.
 4. Bal-Yulaf Ezmesi Maskesi : 2 tatlı kaşığı bal, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 yemek kaşığı maden suyu, 1 yemek kaşığı pancar suyu kullanılır. Yulaf ezmesi ile bal iyice özleşene kadar karıştırılır. Pancar suyu ve maden suyu eklendikten sonra 10 dakika kadar pişirilir. Yeteri kadar ılık hale geldikten sonra cilde kalın bir tabaka şeklinde uygulanır. Üzerine kağıt havlu kapatılır ve 20 dakika beklenir. Süre bitiminde ılık su ile temizlenir. Nemlendirici etkisi olduğu için kuru cilt yapısına sahip kişilerde uygulayabilir.

Sizde kırışıklık önleyici yöntemler ve maskeler ile cildinizde oluşan kırışıklıkların önüne geçebilirsiniz. Ancak her maske uygulamasından sonra mutlaka nemlendirici uygulamanız gerektiğini unutmayınız.

 

Yorum Yap