Sağlık

Kırık Veya Çatlaklara Ne İyi Gelir?

Editör by Emre Yıldırım

Sağlam bir kemik yapısı sağlıklı bir hayat için çok önemlidir. Her şeyden ziyade vücudumuzu taşıyan ana güç kemiklerimizden gelmektedir ancak özellikle çocukluk dönemlerimizde sürekli hareket halinde olmamız ve tecrübesiz şekilde hayatı öğrenme aşamasında yaptığımız ters hareketler, düşmeler, kazalar vb. durumlardan ötürü kemiklerimizde kırık veya çatlama durumuyla karşılaşa bilmekteyiz.

Sağlam kemik yapısı için ne yapmalı?

Sırf çocukken değil hayatımızın her döneminde çeşitli sebeplerden ötürü (spor yaparken, kaza durumu vb) kırık veya çatlak durumlarıyla karşılaşma ihtimalimiz vardır. Her şeyden önce bu durumlar daha başımıza gelmeden önce önlem alma amaçlı yapabileceğimiz şeyler vardır. Mesela; spor yaparken aniden spora başlamak yerine önce ısınma turları yapmak gibi. Çünkü kaslarımızda kemik yapısına bağlı birlikte hareket etmektedir. Kaslarımız ısınmadan yapacağımız ani hareketlerden ötürü ters hareket denilen eylem meydana gelebilir ve kemiklerimize zarar verebilir. Bunun dışında özellikle çocukluk döneminde kişinin çok iyi beslenmesi gerekmektedir. Tabii ki hayatın geri kalan kısmında da beslenme her açıdan en önemli durumdur.

Sağlık kemik yapısı için önerilen besinler?

Az öncede belirttiğimiz gibi illa kırık veya çatlaktan dolayı değil öncesinde de sağlam kemik yapısına kavuşmak için doğru beslenmeye dikkat etmemiz gerekmektedir. Kalsiyum ağırlıklı besinler kemik yapısına çok iyi gelmektedir. Aşırı olmadığı sürece güneş ışığa da kemik yapısını sağlamlaştıran etkenlerden biridir. En başta gelen birkaç besin örneği vermek gerekirse;

  • Brokoli (içerdiği K vitamini sayesinde iyileşme hızlanır)
  • Portakal
  • Süt ( D vitamini içerir. Kemik yapısı için en önemli besin kaynağıdır)
  • Yeşil çay (EGC bileşiğinden ötürü kemik büyümesi hızlanır)
  • Yoğurt (lisin ve glutamin içerir)
  • Ananas

Yazılabilir.

Kırık veya çatlak durumunda iyileşme

Yukarıda saydığımız besinler rahatsızlık durumu oluştuktan sonrada bolca tüketilerek tedavi sürecini hızlandırmaktadır. Tabii ki bu durumda yapılacak ilk ve en önemli şey en kısa sürede konunun uzmanı olan bir doktora gözükmektir. Kırığın veya çatlağın durumuna göre ilk müdahale yapılıp ardında kırık olan bölge genellikle alçıya alınarak tedavi süreci başlar ve yine şiddetine ve kişinin vücut yenilenmesi oranına göre kırık / çatlak bölge eski haline kavuşur. Eğer ilk müdahale gerektirecek bir durum oluşmuşsa kırılan bölge herhangi iki tahta materyal ile ( düz olmalı) bölgeye çok sıkmadan bir bez ile tutturulup bölgenin hareket etmesi engellenir. Amaç olayın gerçekleştiği şekilde sağlık birimine yetiştirilmesidir.

Yorum Yap