Sağlık

Kıl Dönmesi ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Editör by Editörmatik

Tıbbi adı Pilonidal Sinüs olan ve halk arasında da kıl dönmesi olarak bilinen bu hastalık insana acı veren fakat tedavisi erken teşhis olduğunda ameliyata gerek görülmeden engellenen bir tür hastalık türüdür. Kılın derinin altında büyümesi sonucunda oluşan bu hastalık özellikle sıcak havalarda hastaları daha fazla rahatsız etmektedir. Erkeklerde kadınlara göre görülme olasılığı 3 kat daha fazladır. Genellikle kuyruk sokumunda meydana çıkan bu hastalık jiletin değdiği her yerde çıkma ihtimali yüksektir. Balon şeklinde deri altında toplanan kıllar erken tespit edilmez ve anlaşılamazsa uzun süre sonra bel ağrısına ve kalça ağrısına neden olur. Ergenlik döneminde başlayabilecek olan hastalık 40lı yaşlarda da görülmektedir.

En Çok Kimlerde Görülebilir?

İşi gereği sıkça oturarak çalışmakta olan insanlarda daha fazla görülebilen bir hastalıktır. Kuyruk sokumuna baskıdan dolayı deri altına doğru dönen kıllar oturan insanlarda daha sık görülmektedir. Bu hastalığının görülmemesi için bolca hareket yapılmalıdır. Yürüyüş yapmak spor yapmak bu hastalığın önüne geçilebilmesi için birebir tedavi yöntemidir.

Hastalığın Temel Sebepleri ve Belirtileri

Bu hastalığın başlıca sebepleri; insanların kendilerine özen göstermemesi ve dikkatsiz olmasıdır. Tıraş ederken deriye zarar vermek, kilo problemini düzgün tutamamak, çok fazla oturmak, fazla terlemek, çok kıllı olmak temek sebeplerden bir kaçıdır. Bunların neden olduğu bu hastalığın oluşumu ve belirtileri de dikkat çekicidir. Deride kızarıklık ve tahriş, vücudun sadece belirli bir yerinde meydana gelen sürekli kaşıntı, tıraş esnasında iyi alınamayan kıllar oluşumunun ve belirtilerinin temel özelliğidir. Ayrıca sırt, ense, boyun, kısmından dökülen kılların kuyruk sokumunda birikmesiyle de oluşabilir. Eğer kuyruk sokumu bölgesi terlemişse bu kıl dönmesi için bir fırsattır. Çünkü terleyen deri yumuşar, yumuşayan deriden de bu kılların dışarıdan içeriye doğru deri altına doğru girmesi kolaylaşır. Zaman içerisinde ağrıya neden olan bu hastalık erken teşhis edilirse temizlenebilir; fakat erken teşhis edilmese eğer ameliyat yöntemiyle temizlenmelidir. Fazla geç kalınırsa eğer kansere kadar yol açabilir ve tehlikeli sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu tarz şikayetleriniz olursa eğer hemen doktora başvurmalısınız.

Yorum Yap