Nasıl Yapılır

Kelle Paça Çorbası Nasıl Yapılır?

Kelle Paça Çorbası Nasıl Yapılır?
Editör by Behlül Güngör

Lokanta Usulü Kelle Paça Çorbası Tarifi

Özellikle sağlık açısından pek çok faydası bilinen ve insanlar tarafından tavsiye edilen kelle paça çorbasının iki farklı tarifini yazımızda sizlerle paylaştık. Hayvanların kelle ve paça gibi bölgelerinin yediğimiz normal etlere oranla daha sağlıklı olduğu araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. İnsan vücudunun gereksinimi olan maddeleri kelle paça çorbası ile karşılamak mümkün.

kelle-paca-corbasi-tarifi.jpg

Kas ve kemik dokumuz için gerekli olan değerleri sağlamada ve onları güçlendirme konusunda kelle paça tüketmek yapılacak en sağlıklı şeylerden biri olacaktır. Bazı doktorlara göre kelle paça kanser ile savaşan besinlerin başında geliyor. Kelle paça çorbasının kültürümüzde bilindiği faydalarının en önemlileri ise kemik kırığına ve kemik çatlaklarına iyi geldiğidir.

Kelle paça çorbasının yararlarından bahsettikten sonra şimdi lokanta usulü kelle paça çorbasının tarifine geçebiliriz.

kelle-paca-corbasi.jpg

Kelle paça çorbası Tarifi

Kelle paça çorbası yapımında kullanılacak malzemeler:

  • Yarım kilo kelle ve yarım kilo paça,
  • ½ limonun suyu
  • ½ çay bardağı kadar sirke
  • Damak zevkine göre pul biber
  • Yaklaşık bir kase kadar un ve son olarak bir miktar tuz.

Kelle Paça Çorbasının Yapılışı

Güzelce temizlediğimiz bölünmüş paçalar ve onunla birlikte kelle kısmını düdüklü tencereye yerleştiriyoruz. Bu malzemelerin yaşlanması orta ateşte en az bir buçuk saat sürmektedir. Bu yüzden kelle ve paçanın iyice haşlanmasını bekliyoruz. Süre dolduktan sonra kelleyi ve paçayı kaynattığımız suyun içerisinden çıkarıyoruz. Soğuyan kelle ve paçayı küp küp olacak şekilde doğruyoruz. Haşlarken kullandığımız suyu süzüyoruz ki içerisinde kemik parçası kalmasın ve tekrar süzgeçten geçirdiğimiz suyu kullanıyoruz. Yine bu sudan bir miktar alarak un ile karıştırıyoruz ve ardından bunu çorbanın içerisine ekliyoruz.

Kaynayıncaya kadar karıştırmaya devam ettiğimiz çorbamıza tuz, pul biber, sirke ve biraz limon suyu ekliyoruz. İşte kelle paça çorbanız içmeye hazır.

kelle-paca.corba.jpg

Paça Çorbası Tarifi (Terbiyeli ve Dana paçası ile)

  • Bu tarif yaklaşık olarak 7 kişiye yetecektir.
  • Çorbanın tarifinde gerekli olacak malzemeler:
  • Temizlenmiş ve bölünmüş bir şekilde 1 tane dana paçası ve su.
  • Çorbanın terbiyesini yapmak için gerekli olan malzemeler:
  • Damak zevkinize göre bir miktar tuz, 2-3 yemek kaşığı kadar un ve son olarak yarım kase kadar yoğurt yeterli olacaktır.

Çorbanın üzerine dökülecek sos için gerekli malzemeler:

Az miktarda sirke, tuz ve birkaç diş sarımsak.
Çorbanın yapılışı?

Güzelce temizlenmiş dana paçaları ilk iş iyice yıkıyoruz. Yıkadıktan sonra düdüklü bir tencerenin içerisine bırakıyoruz ve üzerini hafifçe geçecek kadar su ekleyerek ocağı açıyoruz. Orta derecede pişmesine dikkat ederek bu şekilde yaklaşık bir buçuk saat paçayı haşlıyoruz. Haşlanan paçayı bir kenara alıyor ve soğumasını bekliyoruz. Soğuyan paçayı küçük parçalar halinde doğruyoruz ve yine aynı tencereye koyarak kaynatmaya devam ediyoruz. Paça pişmeye devam ederken ayrı bir kap kullanarak yoğurt, un ve tuz malzemelerimizi karıştırıyoruz. Bu karışımı sulandırmak için pişen paçamızın suyundan alarak katabilir ve karıştırmaya devam edebiliriz.

Bu karışımı paçanın bulunduğu tencereye yavaş bir şekilde aktarıyoruz. Hazırladığımız terbiyeyi yavaş yavaş dökerken buradaki püf nokta paçaları hızlı hızlı çırpmayı unutmamaktır. Yaklaşık on beş ile yirmi dakika daha kaynattıktan sonra çorbanızın üzerine sarımsak ve sirkeyi de ekliyoruz. İşte lokanta usulü paça çorbanız hazır.

Yorum Yap