Nedir

Kartlı Geçiş Sistemi Nedir?

Kartlı Geçiş Sistemi Nedir?
Editör by Behlül Güngör

Kart erişim sistemlerini kullanmak için pek çok farklı sebep var. Bir kapı klasik bir anahtar kullanıyorsa, bu güvenlik seviyesinin çok yüksek bir seviyede tutulmadığı anlamına gelir. Bir anahtar kopyalanabilir ve çok rahat arabanızın kapısını açabilir. Ayrıca, başkasına bunun temin edilmesi eşit ölçüde rahatlıkla yapılabilir.

Elektronik erişim kontrol sistemlerinin geliştirilmesinden önce, birçok şirket için anahtar yönetimi bir kâbus niteliğindeydi. Bazı şirketler, hantal olan geçiş sistemlerini kullanıyorlardı.

Buna ek olarak, çalışanlar tarafından yapılan işler ve birçok farklı kapı geçişi anahtarların kullanılmasını zorlaştırdı. Buna ek olarak, anahtarlar kolaylıkla doldurulabilir ve kopyalanabilir.

kartli-erisim-sistemleri.jpg

Bu konular özelleştirilerek çözülür. Kart erişim sistemleri için belgelerdeki kartlar kullanılarak size özel bir güvenlik erişimi sağlanır. Kartın sizin dışınızdakilere engellenmesi sağlanır. Çalışanlar, kendi kartlarından sorumlu herhangi bir güvenlik ihlalinden sorumlu tutulurlar. Kartlardaki şifreleme manyetik bantlarla deşifre edilebilir. Böylece, kartların geçiş sistemleri ile kartların kopyalanması sorunu ortadan kalkmış durumdadır.

Kart Geçiş Sistemleri Nasıl Çalışır?

Ayrıca çalışanların güvenlik ihlalleri için kart erişim sistemlerini kullanmaları, aynı zamanda yabancıların girişlerini kontrol etmelerinin ve engellenmesinde çok yararları görülmüştür. Hırsızlık, yetkisiz kişilerin kısıtlanması, yasak alanların belirlenmesi veya istenmeyen kişilerin kaldırılması gibi önlemleri de kapsar.

kart-erisim-sistemleri.jpg

Ekonomik Yararları

Firmalar sadece bir güvenlik sorunu değil aynı zamanda maliyetleri de düşürmeyi amaçlar. Personel devamlılığı kontrolü mümkündür. Sonuç olarak, çalışan sayısı, örneğin katılım, çalışma saatleri, giriş ve çıkış saatleri gibi verilerin elde edilmesi kolaylıkla mümkün durumdadır. Yazılımın belirli bir sisteme aktarılmasına ilişkin önemli verileri rapor etmek mümkündür.

Bazı sistemler, sadece manyetik çubuk kodları okumak suretiyle yapılan kartuş geçişlerinin bilgisayara bağlandığı geçit sistemleridir. Kartuş değiştirme sistemleri de mevcuttur. Profesyonel sistemlerde bile bilgisayarın çevrimdışı olması mümkündür. Bu kartların giriş kontrol sistemleri, manyetik şeritler yerine bilgisayar yongaları vasıtasıyla daha da güvenli hale getirilmektedir.

Kart erişim sistemleri, bunları kurarken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Sistem kilitlenebilir veya arızalı olabilecek durumlar için kesinlikle geri dönüşü yoktur. Böyle bir durumda sistemin tamamen kaldırılması ve farklı bir sistemin kurulumu gereklidir. Otomatik açma sistemini yerine koymak ve manuel sistemi tamamen devre dışı bırakmak, arıza durumunda büyük bir sorundur.

Anabilgisayarlara bağlı bilgisayarlarda kullanılan yazılımların ne kadar saklanabileceğini bilmek önemlidir. Kart erişim sistemleri, sömürüye açık, durumlardan biridir, ancak pek çok özellik yüksek fiyatlarla sunulmamaktadır. Yazılımın avantajı, kart erişim sisteminin iyice değerlendirilmesi ve anlaşılmasıdır.

Kartlı geçiş sistemleri gittikçe zayıf noktalarının keşfedilmeye başlanılmasıyla zorluklar karşı karşıyadır. Şirketler ve kuruluşlar, işyeri güvenliğini korumanın yanı sıra çalışanlar ve müşteriler tarafından sağlanan verilerin korunması ve rapor edilmesinin öneminden giderek daha fazla endişe duymaktadır.

kartli-gecis-sistemi-nedir.jpg

 

Yorum Yap