Blog

Kardeş Kıskançlığının Önüne Geçme Yolları

Editör by seoturka

Kardeş kıskançlığı birçok çocuk arasında ortaya çıkan bir durumdur. Özellikle arasında çok yaş farkı bulunmayan kardeşler arasında bu kıskançlığın küçük yaşlarda fazlasıyla yaşandığı gözlemlenir. Çocuğunuz yaşı küçükse ve evde yeni bir ilgi odağına kendisinden küçük sevimli birine alışıp alışamayacağı konusunda endişeleriniz varsa bu durumu bazı şeylere dikkat ederek kolayca çözebilirsiniz.

Kardeş Kıskançlığı İle Nasıl Baş Edilir?

İlk olarak çocuğunuza bir kardeşinin olacağı haberini erkenden vermeyin bu onu sabırsızlandıracak sürekli ne zaman kardeşim geliyor soruları sormasına neden olacaktır. Bunu ona söylerken çocuğunuza kardeş sevgisini aşılayarak söyleyin. Örneğin kardeşin doğunca onunla oyunlar oynarsın istediğin yere gidersin hiç sıkılmazsın tarzında cümleler kullanabilirsiniz. Bunlar ona kardeşini bir düşman değil de dost gibi görmesi konusunda yardımcı olacaktır.

Kardeş kıskançlığını engellemenin yolları.

Kardeş Kıskançlığına Çözüm Önerileri

Kardeş geleceğini çocuğunuza söyledikten sonra ona daha da çok sevdirecek şeyler yapın. Mesela beğendiğiniz isimleri ona sunun ve istediğini seçmesini söyleyin. Ya da yeni doğacak bebeğe alınan eşyaları ona seçtirin. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şey çocuğunuzun doğacak bebeğe alınacak olan eşyalara heveslenmesine izin vermeyin. Bebeğe güzel süslü bir oyuncak aldıysanız onunda gönlünü yapmak için ona da bir şey alın. Tabi bu durum biraz pahalıya patlayabilir. Tabi ki bunlar yeterli değildir. Yapmanız gereken şeyler aslında bebek doğduktan sonra başlar.

Kardeş Kıskançlığının Belirtileri

Birçok çocukta bebek annesini emerken aynı şeyi yapmak istediği görülmüştür. Eğer siz buna izin vermezseniz bu çocuğunuzun bebeğe karşı nefret duymasına neden olur. O da emmek istiyorsa kabul edin ve sıkılana kadar devam edin zaten uzun süremeyecektir. Evde bütün ilgiyi çocuğunuzun yanındayken bebeğe yöneltmeyin. Örneğin biriniz bebekle biriniz çocukla ilgilenin daha sonra değiştirin. Böylece çocuk onun kendisinden daha değerli olduğunu düşünmez ve ona karşı kıskançlık hissi duymaz. Bunlara dikkat ederek sizde kardeş kıskançlığının önüne geçebilirsiniz.

Yorum Yap