Nasıl Yapılır

Kararmış Gümüşler Nasıl Parlatılır?

Kararmış Gümüşler Nasıl Parlatılır?
Editör by Behlül Güngör

Günlük yaşamda sık bir şekilde kullanılan, kıyafetler kadar önem taşıyan ve şıklığın tamamlayıcısı olan takı ile aksesuarlar, bir zaman sonra kullanım sıklığı ya da saklama koşullarındaki uygunsuzluk sebebiyle deforme olarak kararmaya başlar ve en sonunda kullanılamayacak bir hal alır.

Özellikle gümüşlerde sıklıkla karşılaşılan bu durum altın, pırlanta ya da imitasyon olanlarda da ortaya çıkmaktadır. gümüş kararmasına ne iyi gelir? altın, pırlanta ve imitasyon takılar nasıl parlatılır?

İşte size pratik bir şekilde bu sorunların üstesinden gelebileceğiniz bazı çözüm önerileri…

Kararmış Gümüş Nasıl Parlatılır

Kararan gümüşler nasıl parlatılır? konusunda birden çok çözüm yolu bulunmuştur.

gumus-parlatma-teknikleri.jpg

Bu gümüş parlatma teknikleri arasından çoğunluğu evdeki doğal ürünlerin kullanımı ile denenerek başarı sağlanmıştır.

Bu Tekniklerden Birincisi Diş Macunu

İlk olarak parlatılmak istenen gümüşün üstüne bir peçete ya da fırça yardımı ile diş macunu sürülür. Macun sürülen gümüş su dolu kabın içinde yarım saat bekletilir.

gumus-kararmasina-ne-iyi-gelir.jpg

Bu sürenin sonunda kabın içinden çıkarılan takı su altında iyi bir şekilde durulanır ve ardından kurulanır. Kurulama işleminden sonra gümüşün ilk günkü parlaklığında olduğuna şahit olacaksınız.

İkinci Teknik Olarak Sirkeli Su İle Karbonat Karışımı;

İçerisinde bulunan asit miktarı sebebiyle ev işlerinde de sıklıkla tercih edilen sirke, gümüş parlatma konusunda da imdada yetişmektedir.

İki yemek kaşığı dolusu sirke geniş bir kaba alınır. Sonrasında bir miktar su ile iki yemek kaşığı karbonat eklenir. Gümüşler bu karışımın içerisine konur ve yarım saat bekletilir. Daha sonra sudan çıkartılarak durulanıp kurulanır. Eğer gümüşler kabın içine sığmayacak derecede büyükse, sirkeli suya batırılan bez yardımı ile temizlenebilir.

Üçüncü Teknik Olarak İse Limon Ve Tuz Karışımı;

İçeriğinde asit bulunan bir diğer ürün olan limon ise gümüş parlatmada kullanılan tekniklerdendir.

Bir kabın içine alınan 2 yemek kaşığı kadar limon suyu ile bir yemek kaşığı dolusu tuza bir miktar su eklenerek iyice karıştırılır. Bu karışıma gümüşler bırakılarak yarım saat bekletilir. Ve sonrasında su ile iyice durulanır.

Kararmış Altın Nasıl Parlatılır?

Gümüş kadar olmasa bile altında da renk değişimleri görülebilmektedir.
Beyaz altınların sarı, sarı altınlarında kara ya da yeşil renge döndüğü gözlemlenmiştir. Bu sebeple önceki renge kavuşmasını istediğiniz altınlara şu işlemler uygulanabilir:

İlk Yöntem Olarak Deterjanlı Kaynamış Su;

Kaynamaya başlayan suya deterjan dökülerek karıştırılır. Birkaç dakika karıştırılmanın ardından bu suya altın takılar bırakılır. Su ılımaya başladığı an takılar çıkarılarak fırça ile temizlenir ve sonrasında durulanır.

İkinci yöntem olarak beyaz sabun ile amonyak;

Bir litre suya bir fincan amonyak ile bir fincan rendelenmiş beyaz sabun konur. Takılar bu suda 45 dakika bekletilir. Bu süre sonunda çıkarılan altınlar su ile durulanır ve yumuşak bir deri ile silinir.

Işıltısı Kaybolan Pırlanta Nasıl Parlatılır?

Zaman içerisinde ışıltısını kaybeden pırlantaların ilk günkü parlaklığına ulaşması için; sıvı deterjanla köpürtülen su içerisinde bir süre bekletilen pırlanta, yumuşak bir dış fırçası yardımı ile fırçalanır. Ilık su ile durulanarak yumuşak bir bezle kurulanır.

 Kararan İmitasyon Takılar Nasıl Parlatılır?

Altın ve gümüşün yanında yine de yer almayı başaran imitasyon takılar zaman içerisinde yıpranarak kararmaya başlamaktadır. Bu kararan imitasyon takıları tekrardan eski haline getirmek için; bulaşık deterjanı ile su karıştırılarak bir kabın içerisinde bu takılar beklemeye bırakılır. Yumuşak uçlu bir fırça yardımı ile bastırmaksızın silinen takılan durulanarak pamuklu bez yardımı ile kurulanır.

Yorum Yap