Sağlık

Kapari Bitkisinin Faydaları

Editör by Emre Yıldırım

18Tıp çok hızlı ilerlese de insanlar her zaman alternatif tıptan birçok alanda faydalanmışlardır. Biz fark etmesekte etrafımızda yetişen birçok bitkinin sağlığımız için faydaları vardır. Evliya Çelebi’nin de eserlerinde adından söz ettiği kapari bitkisi de birçok sağlık problemi için faydalıdır. Kapari bitkisi halk arasında gebre otu ya da deve dikeni olarak da bilinen bir bitkidir. Kapari bitkisi genellikle Akdeniz ikliminde yetişen bir bitkidir. Kendiliğinden yetişir ve humuslu toprakları sever. Meyvelerini  Ağustos ve Eylül aylarında verir. Bol güneşli yerleri sever. Ancak artık insanların kapari bitkisine olan ilgilerinin artmasıyla birlikte insanlar kapari bitkisinin ticaretini ve üreticiliğini yapmaya başlamışlardır. İspanya da kapari milli bitki olarak adlandırılmıştır.

100 gram kapari tomurcuğunun kurusunda bulunan maddeler :

 • 12 miligram selüloz
 • 9 miligram demir
 • 67 miligram fosfor
 • 24 miligram protein
 • 2 miligram lipid

bulunmaktadır. Kapari bitkisi gıda, kozmetik ve ilaç sanayisinde de kullanılan bir bitkidir.  Garnitür olarak kullanılabilen kapari bitkisi et sosu olarak kullanılabilmektedir. Salatalarda, pizzalarda da en çok tercih edilen soslar arasında yer almaktadır. Kapari bitkisinin tomurcukları salamura ya da turşu olarak hazırlanabilmektedir. Kapari tomurcukları halk arasında kapari karpuzu olarak da bilinmektedir.  Tomurcuklar vitamin, mineral ve protein yönünden çok faydalıdır. Ancak sadece tomurcukları değil diğer yerleri de çok sağlıklıdır. Sürgün uçları da salamura olarak kullanılabilmektedir.

Kaparinin faydaları nelerdir ?

 • Karaciğerin fonksiyonlarını düzenler.
 • Doğal ağrı kesici olarak bilinmektedir.
 • Kabızlık çekenler için kabızlık gideri özelliktedir.
 • Adet düzenleyici özelliğe sahiptir.
 • Romatizma hastalıklarına iyi gelir.
 • Antitümör özelliği vardır. Kanser riskini azaltır.
 • Kanser hücrelerinin artmasını yavaşlatır.
 • Hemoroid için iyileştirici özelliğe sahiptir.
 • Ülser probleminin gerilemesini sağlar.
 • Kanda ki maddelerin düzenlenmesini sağlar.
 • Gut hastalığına iyi gelir.
 • Vücutta oluşan parazitlerin dökülmesini sağlar.
 • Balgam söktürücü özelliği vardır.
 • MS hastalığına iyi gelmektedir.

Ancak kapari bitkisi faydalı olduğu kadar zararlı bir bitkidir. İşlem görmemiş olan kapari bitkileri zehirleyici özelliklere sahiptir. Bu nedenle işlem görmemiş olan kapari bitkileri tüketilmemelidir. Toplandıktan sonra gölge de kurutulmalı ve zehri alınmalıdır. O zaman faydalı özellikleri ön plana çıkar.

Ms hastalığında kapari bitkisi

Ms hastalığı çağımızda çok sık görülen sinir sistemi hastalıkları arasında yer almaktadır. Hastalık için henüz herhangi bir çözüm yolu bulunmamaktadır.  Çeşitli koruyucu tedaviler bulunmaktadır. Ayrıca ataklar için kortizon tedavisi uygulanmaktadır. Özellikle kapari karpuzu Ms hastaları tarafından en çok tüketilmesi gereken bitkidir. Ayrıca koruyucu özellik göstermesi için de takviye olarak tomurcuk salamurası tüketilmelidir. Her gün aç karnına büyük kavanozun 1/7’si sabah ve akşam tüketilmelidir. Ancak kortizon tedavisi esnasında tuz içerdiği için tüketilmemesi gereklidir. Tedavi bittikten sonra kapari tomurcuğu tüketilmeye devam edilmelidir.

Kapari nasıl tüketilir ?

Kapari bitkisinin birçok farklı tüketim şekli vardır. Bunlardan biri de kapari çayıdır. Kapari çayı için 6 bardak sıcak su içine 1 ya da yarım çay kaşığı kapari çayı atmak yeterlidir. Her öğün aç karnına birer bardak şekersiz tüketmek gereklidir. 3 ay içerisinde Ms hastalığında değişiklikler olduğu gözlemlenecektir.

Salamura kapari üzerine biraz zeytinyağı, nar ekşisi ve kekik ekleyerek sabahları aç karnına tüketebilirsiniz. Bu sayede acı olmaz.  Ayrıca kapari karpuzu limon ile tüketilebilir.

Kan hastalıklarında kapari

                Lösemi, trombosit düşüklüğü ve anemi gibi hastalıklarda kapari bitkisi kullanılmaktadır. Özellikle kapari reçeli en çok tercih edilen yeme şeklidir. Kapari karpuzu da salatalara ilave edilerek tüketilebilir. Kan içerisinde ki maddelerin dengelenmesine yardımcı olur. Bu sayede kan hastalıklarının azalmasına ve geçmesine yardımcı olur.

Diğer hastalıklarda kapari

Gut hastalığı olan kişiler sabah ve akşamları aç karnına 2-3 kaşık kapari reçeli tüketmeleri önerilir. Bu sayede hastalığın kısa sürede gerilediği görülür. Böbrek taşı olan kişilerin her gün 2-3 bardak kapari çayı tüketerek 15 gün içerisinde kum ve taşlarını dökmeleri sağlanır. Mide rahatsılıkları, hemoroid ve kabızlık çeken kişiler de kapari bitkisi sayesinde kısa sürede sağlıklı günlerine dönebilirler.

Ülkemizde Pamukkale Üniversitesi’nde kapari bitkisinin Ms hastalığı üzerinde ki etkileri araştırılıyor. Ayrıca araştırma da yardımcı olarak Bezmialem Üniversite’si ve Dokuz Eylül Üniversitesi de yer alıyor. Bu çalışma birçok Ms hastası için şimdiden bir umut oldu. Araştırmadan çıkacak sonuçlar beklenirken Ms hastaları kapari bitkisini tüketmeye başladılar. Kapari çayının Ms hastalığını fareler üzerinde gerilettiği ortaya koyuldu. Dr. Ender Saraç yapılan bu çalışmaların geleceğe ümit verdiğini ve bir çığır açacağını söyledi. Araştırmayı yapan üniversiteleri kutladı.

Sizde Ms hastasıysanız ya da diğer sağlık problemlerine sahipseniz her gün kapari bitkisinin farklı tüketilme şekillerinden biri ile daha sağlıklı bir hayata kavuşabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken bir şey var ki kapari bitkisi mutlaka işlem gördükten sonra tüketilmelidir. Aksi halde zehirlenme gibi yan etkilere yol açabilir. Bu ürünü internet üzerinden ya da aktarlar yoluyla satın alıp sağlık problemlerine veda edebilirsiniz.

Yorum Yap