Blog Sağlık

Kadınların Hamilelik Donemi Ve Sonrası Yaşadıkları Sorunlar Ve Çözümleri Nelerdir?

Editör by seoturka

Hamilelik bir kadınının hayatının miladı gibidir. Dokuz ay gibi uzun bir süreçte vücutta oluşan fizyolojik değişimler ve psikolojik olgular kadının kafasını karıştırır. Bununla birlikte hem hamilelik boyunca hem de sonrasında bazı sorunlar yaşamasına sebep olur. Sizin için her iki dönemde de kadınların karşılaştırdığı sorunları şöyle sıraladım:

  1. İş Hayatı: Hamilelik boyunca iş hayatına devam eden kadın eskisi gibi aktif olamamanın yükünü taşır. Hamile olmadan önce çok rahat yapabildiği işleri hamilelik boyunca vücudunda olan değişimlerden dolayı istediği gibi yapamamaktadır. Hamilelikten sonra ise bebeğine olan bağlılığı arttığı için kendini baskı altında hisseder. Ayrıca sürekli bebeğinin yanında olamaması vicdani olarak rahat olamamasına sebep olur. Kendini suçlamaya başlar.

 

  1. Alınan Kilolar: Hamilelikte alınan kilolar kadının kendine olan özgüvenini zedeler. Kendini gitgide çirkin hisseden kadın, stresle de mücadele etmek zorunda kalır. Doğumdan sonra çabucak kilo vereceğine inanırken emzirme döneminde kan şekerinin hızlı düşmesinden dolayı aşırı yemeğe başlar. Hem doğum sonrası bebeğe alışmak hem de yeni hayatına adapte olmaya çalışırken yiyeceği besinleri seçememesi daha fazla kilo almasına veya kilo verememesine yol açar. Bu durum da psikolojisini derinden etkiler.

 

  1. Kişisel bakım: Hamilelikten önce kendine istediği gibi vakit ayırmak mümkündür. İstediği zaman kuaföre gidebilir ya da evinde kişisel bakımına zaman ayırabilir. Fakat hamilelik ilerledikçe ve doğumdan sonra bebeğin hayatının tamamını kapsamasından dolayı kadın artık kendine çok az zaman ayırabilir. Bazen duş almak veya saçını taramak bile bir lüks gibi uzak kalır.

 

  1. Hobiler: Kadın bebeğine alışana dek hayatındaki birçok şeyden ödün vermek zorunda kalır. Hamileliğin ağır geçtiği süreçlerde de bu geçerlidir. Bu yüzden bebeğinizle birlikte aldığınız kitaplar gibi hobileriniz de bir süreliğine rafa kalkmış olacaktır.

Yorum Yap