Teknoloji

iTunes İle iPhone Sıfırlama Ve Geri Yükleme Cihaz Sıfırlama

iTunes İle iPhone Sıfırlama Ve Geri Yükleme Cihaz Sıfırlama
Editör by Behlül Güngör

iOS cihazlar olan iPhone ve iPad gibi cihazların iTunes yardımı ile cihazı fabrika ayarlarına yani sıfırlama işlemlerini yapabiliyosunuz. Çok karmaşık gibi kulağa gelen işlemleri aslında çok kolay ve basit yoldan çözebiliyorsunuz.

yedekleme-islemleri.jpg

iPad, iPhone telefonu iTunes`tan sıfırlama işlemleri özellikle; ikinci el cihaz alımlarında, iOS cihazların kişisel bilgilerin korunması için, iOS cihazın yine kişisel bilgilerin güvenliğinde yedeklemek amacı ile ve yazılım sorunlarını çözmek ve yeniden kurulum yapabilmek için sıfırlama işlemleri ve yedekleme yapılabilmektedir. Sıfırlamadan Önce Yedekleme İşlemleri Nasıl Yapılır? iPhone, iPad ve iPod Touch cihazların sıfırlanma yapmak istiyorsunuz fakat bilgi kaybını engellemek için mutlaka yedekleme yapmalısınız. Yedeklemeleri ve uygulama kayıtlarınıza kadar geri yükleyebileceğiniz kanal iTunes`tur.Bunun için iTunes ile yedekleme yapabilmek için USB kablosunu kullanarak bilgisayarınıza bağlantı yapmalısınız. Bağlantı ile iTunes penceresini açın. Mağaza menüsünde bu bilgisayarı yetkilendir seçeneğini seçerek, bilgisayarı yedekleme konumu olarak kullanabileceksiniz. Yetkilendirme işlemi ardından sol tarafta kenar çubuğu üzerinde iOS cihazın üzerinde "satın alınanları aktar" seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneği tıklayarak aktarım sağlayacaksınız. iTunes 11 ve diğer versiyon içeriğinde kenar çubuğunda varsayılan olarak kapalı gelecektir. Açmak için Windows`ta "CTRL+S" kısayolunu tercih edebilir, Mac OS X`de "ALT+CMD+S" tuşlarının kombinasyonunu kullanbiliyorsunuz. Uygulamalarınızı aktarım yaptınız ve sıradaki konu iOS cihazınıza mause ile sağ tıklayarak çıkan pencereden "yedekle" seçeneğini seçebilirsiniz. Yedekleme sonrası iOS cihazlar ve iPhone telefonu sıfırlama işlemine başlayabilirsiniz.

ipad-yedekleme.jpg

iOS Cihazlarda Sıfırlama İşlemleri Nasıl Yapılır? iPad, iPhone, iPod gibi iOS cihazlarının hepsi için sıfırlama yöntemleri aynı ilerlemektedir. iOS cihazlarının yedekleme aşamasından sonra sıfırlama işlemleri şu şekilde gerçekleşecektir. 1- iTunes`ta sol tarafında bulunan iPhone cihazınızı seçip sağ ekranda görütülemelisiniz. 2- Sağ ekranda iOS versiyonu yazan başlık altında iPhone`a geri yükle butonu çıkacaktır. Bu butonu tıklayın. 3- iPhone cihazında iCloud ayarları seçeneğinde iPhone`u bul seçeneğin açık ise telefon sıfırlama işlemini onaylamayacaktır. Bunun için iPhone üzerine geri yükleme yapabilmesi için iPhone bul seçeneğinin kapatılması gerekmektedir. Ekrana bu konu ile ilgili uyarı gelecektir ve kapatın seçeneğini onaylamalısınız. Diğer yöntemi iOS cihazları, ayarlardan iCloud menüsünden iPhone bul seçeneğini kapatabilirsiniz. 4- iTunes üzerinden işleme geri dönerek iPhone geri yükle butonunu tıklamalısınız. 5- iPhone telefonu ve fabrika ayarlarına geri döndürmek istediğinizden "emin misiniz?" şeklinde uyarı penceresini onaylayıp, geri yüklemeye devam etmelisiniz. 6- iOS cihazlar için kullanım koşullarını okuyup kabul ederek ilerleyebilirsiniz. Kabul ediyorum dediğiniz andan itibaren işlemler gerçekleşmiş olacaktır. İşlemlerin uygulanması sonucunda iOS yazılımı inecek ve otomatik olarak cihaza kurulacaktır.

ios-cihaz-sifirlama.jpg

Ayrıca telefon sıfırlama işlemleri için iPhone sıfırlama şifresi isteyecektir. Eğer şifrenizi unuttuysanız hemen Apple yetkili müşteri temsilcisinden yardım isteyebilir ve uygulamalı olarak cihazınızı sıfırlayabilirsiniz. Sistem Geri Kurulum Ve Yeni Kurulum İşlemleri Nedir? Kurulum ve geri yükleme tamamlandığı sürçte iOS cihazların fabrika ayarlarına döndüğünü ve yeni bir kurulum konusunda uyarı pencereleri açılacaktır. Onaylama işlemlerini gerçekleştirip, cihazın yeniden başlayıp otomatik etkinleştirilmeyi bekleyin. En son olarak gerekli yazılımlar kurulur ve "yeni İPhone`nunuza Hoşgeldiniz" yazısını ekranda görebilirsiniz.

Yorum Yap