Sağlık

İşte Çatlak Tedavisine Dair Bilmeniz Gereken Her Şey Burada

İşte Çatlak Tedavisine Dair Bilmeniz Gereken Her Şey Burada
Editör by Behlül Güngör

Çatlak Tedavisi Neden Yapılır?

Deri çatlağınız mı var? İşte çatlak tedavisi hakkında öğrenmek istediğiniz her şey bu yazıda. Deri çatlağı neden oluşur ve vücudun hangi bölgelerinde oluşur?

catlak-tedavisinde-bilinen-en-etkili-yontemler.jpg

Hamile ya da doğum yapmış kadınların karın ve göğüs bölgelerinde, birden aşırı kilo alan kişilerde, vücut geliştirme çalışanlarda deri çatlakları meydana gelebilir. Deri çatlağına asıl neden olan şey yukarıda ki nedenlerden dolayı alt deride ki kollajen ve elastik liflerde meydana gelen zedelenmedir.

Çatlak Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Çatlak tedavisinde bilinen en etkili yöntemler lazer, ışık ve radyofrekanstır. Bu yöntemler ile çatlak tedavisi 3-6 hafta ile en az 4-6 seans şeklinde yapılır. Tedavinin verdiği sonuca göre seanslar arttırılabilir ya da azaltılabilir. Çatlak tedavisi için yukarıda ki yöntemler dışında kremle uygulanan tedaviler de vardır. Kremler ciltte ki kollajen ve elastik lifleri arttırdığından dolayı çatlaklar üzerinde etkilidir.

cilt-catlaklari-nasil-gecer.jpg

Özellikle A vitamini ve C vitamini içeren kremler çatlak tedavisinde gerçekten etkilidir. Sabır ile devam edilir ise 3-6 ay arası kullanımlarda ciddi sonuçlar alınabilir. Kremlerin fazla kullanımından dolayı ciltte meydana gelebilecek tahrişleri önlemek için kremlerin kullanımı gün aşırı ya da hafta da belirlediğiniz birkaç gün yapılmalıdır.

Çatlak Tedavisinin Yan Etkileri Var Mıdır?

Fonksiyonel lazer ve radyofrekans işlemlerinden sonra ciltte kızarıklık meydana gelebilir ve ciltte kabuk bağlama da görülebilir. Bu kızarıklık ve kabuk bağlama 1-10 gün arası sürebilir. Lazer ve ışık yöntemleri ile yapılan tedavilerde esmer tenli kişilerde leke oluşabilir bu yüzden bu konuya dikkat edilmelidir. Fonksiyonel radyofrekans yöntemi ile yapılan tedavilerde böyle bir yan etki görülmez.

cilt-catlaklarinin-nedenleri.jpg

Fonksiyonel radyofrekans tedavisi leke oluşturmaz, her cilt rengine uygundur. Krem ile yapılan tedavilerde ise daha önce de söylediğimiz gibi kremin sık kullanımından dolayı ciltte tahriş meydana gelebilir bu sebeple kremi aralıklar ile kullanmak gerekir. Eğer cilt çatlağı probleminiz var ise uygulatmak istediğiniz tedavinin yan etkilerini iyice bilin ve ona göre karar verin.

Cilt Çatlağı Problemi En Sık Kimlerde Görülür?

Cilt çatlağı erkeklere oran ile daha çok kadınlarda görülür. Hamile ve doğum yapmış kadınların yaklaşık olarak %90’ ında görülür. Ergenlik çağında ki kızların da yaklaşık olarak %70’ inde deri çatlağı problemi görülür. Ergenlik çağında ki erkeklerin ise yaklaşık %40’ ında görülür.

Deri Çatlağını Nasıl Anlayabilirsiniz?

Deri çatlağı, ilk oluştuğu zamanlarda pembe renktedir, kaşıntı yapar ve kabarık bir şekildedir. Çatlak, iler ki zamanlarda ise beyaz bir renk alır ve ciltte çukurlar oluştururlar. 1-10 mm genişliğinde görülebilir. Bazı çatlaklar tedaviye gerek kalmadan zaman ile kendisi kaybolur. Deri çatlağı vücutta en çok kızlarda kalça, göğüs; erkeklerde kuyruk sokumu, koltuk altı bölgelerinde görülür. Bunların dışında vücudun farklı bölgelerinde görülmesi de mümkündür.

Yorum Yap