Nasıl Yapılır

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Editör by Behlül Güngör

İşsizlik maaşı, İŞKUR’un vermiş olduğu, deyim yerindeyse hayat kurtaran, en önemli hizmetlerden birisidir. Sigortalı olarak çalışan kişiler, belli kriterler ile işsiz kaldıklarında, belli süreler ile işsizlik maaşı alırlar.

İşsizlik Maaşı Alabilmek İçin Gerekli Kriterler Nelerdir?

Çalışan kişinin mutlaka sigortalı olarak çalışması gerekiyor. İstifa eden kişiler işsizlik maaşı alamazlar. İşsizlik maaşının alınabilmesi için, çalışan kişi yüz kızartıcı bir suç işlemeden işten çıkarılmış olması gerekiyor. İşten çıkarılmış olan kişi, işsiz kaldıktan itibaren 30 gün içerisinde İŞKUR’a başvurarak bu maaşın talebinde bulunabilir. İşyeri kapanan veya iflas eden çalışanlar da aynı şekilde işsizlik maaşına başvurma hakkı kazanırlar.

issizlik-maasi-icin-nereye-basvurulur.jpg

İşsizlik Maaşı Başvurusu

İşsizlik maaşı için nereye başvurulur diyecek olursak, en kısa yol olarak internet sitesini öneriyoruz. Öncelikle İŞKUR’un internet sitesine girerek e-şubeye üye olmak gerekmektedir. Daha sonra ‘’işsizlik ödeneği başvurusu’’ bölümü seçilmelidir. Burada sizlere sorulan bilgileri eksiksiz olarak doldurmalısınız.

issizlik-maasi-nereden-alinir.jpg

İlgili sitenin linkini aşağıda paylaşıyoruz. Ayrıca burada çok ayrıntılı bir yönerge bularak, aklınızdaki tüm soruların cevabını da alabilirsiniz.

  • https://esube.iskur.gov.tr/
  • https://statik.iskur.gov.tr/docs/issizlik_basvuru_kilavuz.pdf
  • E-şubeye eksiksiz bir şekilde girdiğiniz bilgiler sonrasında, maaş almaya hak kazanıp kazanmadığınız size sms veya e-mail yolu ile bildirilmektedir. Bu süreç birkaç gün alabilir. Ayrıca bu bilgileri e-devlet üzerinden, şifreniz ile birlikte İŞKUR sayfasına girerek de sorgulayabilirsiniz. Eğer maaş almaya hak kazandı iseniz, burada ne kadarlık bir maaş alacağınız da ayrıntılı olarak belirtilmektedir.
  • İşsizlik maaşı nereden alınır diye bakacak olursak, hak kazanılan işsizlik maaşları, her ayın son günü PTT şubelerinden alındığını görüyoruz. Ödemeyi alabilmeniz için, yanınızda mutlaka üzerinde TC Kimlik Numarası yazan kimlik kartınızın bulunması gerekmektedir.
  • Yukarıdaki açıklamalarda da anlaşılabileceği için işsizlik maaşı başvurusu için gerekli evraklar bulunmamaktadır. İnternet başvurunuz ve kimlik kartınız yeterli olmaktadır.

Ne Kadar Süre İşsizlik Maaşı Alabilirsiniz?

4447 sayılı işsizlik sigortası kanunu uyarınca, aşağıdaki kriterlere göre herkese farklı maaş bağlanmaktadı. Toplam 600 gün prim ödemesi bulunan ve son 120 gün devamlı ödemesi olan kişiler, 180 gün işsizlik maaşı almaya hak kazanırlar.

issizlik-maasi-kimlere-verilir.jpg

Toplam 900 gün prim ödemesi bulunan ve son 120 gün devamlı ödemesi olan kişiler, 240 gün işsizlik maaşı almaya hak kazanırlar. Toplam 1080 gün prim ödemesi bulunan ve son 120 gün devamlı ödemesi olan kişiler, 300 gün işsizlik maaşı almaya hak kazanırlar.

Ne Kadar Miktar İşsizlik Maaşı Alabilirsiniz?

Alacağınız işsizlik maaşının miktarı, son 4 ayda ödenen maaş miktarınız ile doğru orantılı olarak belirlenmektedir. Ancak işsizlik maaşında tavan ücret uygulaması mevcuttur. Yani bir kişi çalışırken ne kadar çok maaş alırsa alsın, işsizlik maaşı miktarı 1411,21 TL’den fazla olamaz. Örnek hesaplamada, 1404 TL net asgari ücret alan bir kişiye de yaklaşık 558 TL maaş bağlandığını görmekteyiz.

Yorum Yap