İnceleme Teknoloji

Island Delta Android Oyun İncelemesi

Editör by Emre Yıldırım

Valve’nin Half Life 2‘de oyun dünyasına ilk giren bir oyunda öne çıkan bir yerçekimi silahını gördüğümüzden bu yana uzun bir zaman oldu. Dead İsland , fizik tabanlı bulmaca ve aksiyon maceralarını eğlenceli (ve sadece biraz sinir bozucu) bir deneyim haline getiriyor.

Retro-fütüristik bir dünyada geçen hikayede megaomaniac Doktor Gunderson‘un yanardağına girip kaçırılmış robot olan Harold’u kurtarmaya çalıştıkları hikaye, kahramanımız Zoe ve Baxter’ı izliyor. Grav-i-Rays çiftiyle donatılmış olarak, Zoe ile Baxter’ı kontrol etmek arasında geçiş yaptınız, çünkü Zoe, Dr. Gunderson ve Baxter’ın peşlerinden gidip adayı sabote etmeleri için gizlice gidiyorlardı.
Finlandiya’daki Mantisbite tarafından geliştirilen ve Noodlecake tarafından yayınlanan Island Delta, 2016 yılının sonlarında Android‘de Şubat ayında piyasaya sürülerek iOS için yayınlandı. Oyun harika bir görsel stille ve akıllıca tasarlanmış seviye ve düşmanlarla mükemmel bir şekilde ayarlanmış. Üçüncü şahıslara ait sabit bir kameraya sahip olan karakterinizi sanal bir kumanda çubuğu kullanarak kontrol ediyorsunuz, nesneleri veya düşmanları kullanarak yerçekimi tabancasıyla kapıyorsunuz ve odaya fırlatmak için bir duvara veya başka bir düşmana dokunabilirsiniz.

İlk birkaç seviye, üç bölüm boyunca yayılmış 30 seviyeyi başarmak için kullanmanız gereken oyun mekanizması ve stratejilerinin çoğunu sunar. Island Delta’nın en güzel anları, anında başka bir Valve başlığı, Portal’ı hatırlatan kutuları ve düğmeleri kullanan akıllı bulmacalardır. Düşmanlar biraz dengesiz. Temel düşmanlar kolayca yok edilebilirken, daha sonra düşmanları vurmak için birden fazla vuruş alıyor veya yerçekimi tabancasından etkilenmiyor. Yine de, düşmanları birbirlerine sokmaktan veya korumaları dipsiz çukurlara fırlatmaktan veya kabarcık lavlardan çok daha tatmin edici birkaç şey var.

Island Delta adlı oyuna ulaşmak için BURAYA tıklayın.

Daha sonraki seviyelerde, bulmacalar, aynı zamanda uğraşmanız gereken bitmeyen düşman dalgaları ile birlikte bulmacalar katlandığı için işler biraz telaşlı olur. Örneğin, Bölüm 2 Seviye 8’de, bir asansör asansörünü indirmek için bulmaca çözerken, bir tesla bobininin, ateşli zemin panellerinin, el bombası fırlatan taretlerin yanı sıra lazerle atış robotlarının şoklarından kaçınmalısınız. Elbette iyi bir meydan okuma sağlar, ancak bunun nedeni temelde sana ait olan her şeyi sana bırakmasıdır. Ölmek için herhangi bir ceza yoktur, dolayısıyla bir seviyede sıkışırsanız kaçırdığınız şeyi bulana kadar seviyesini tekrar tekrar oynatabilirsiniz.

Bulduğum bir cevap bulamama şansı, oyun boyunca dağılmış olan mini oyunları kesmekti. Onların tanıtıldığı ilk kez, bunun oyun boyunca ilerlemenizi daha hiddetlenecek başka bir bulmaca unsuru olacağını düşünüyorsunuz. Maalesef, bu mekanik hiç gelişmedi, her biri sonuncu ile hemen hemen aynı hissi. Bir yandan, seviyenin çok zorlu yönlerinden güzel bir kopukluk yaşıyor ancak oyunun geri kalanı boyunca aynı düzeyde artan zorlukları kaçırmış gibi hissediyor.

Bu oyun hissedildiği gibi tamamlandıkça, bazen bir hata açılacak ve sizi bir seviyede yeniden başlatmaya zorlayacaktır. Yanlışlıkla seviye sınırlarının dışına çıkmam gereken bir nesneyi başlattım  ve birkaç kez kendimi seviyeden çıkarıp siyah uçurumlara taşıdım. Bunlar nadir bulunan olaylardı ve sinir bozucu oldukları için eşit derecede komikti. Yüzen sanal joystick ve nesneleri yakalamak ve atmak için dokunmatik kontroller nedeniyle diğer sorunlar ortaya çıkıyor. Bir düşman taşırken dikkatli değilseniz kazayla kendinizi hasara uğratabilecek duvara fırlatmak yerine koyabilirsiniz. Ayrıca, garip anlarda joystick’i tetikleyebilir, bu da karakterinizin bir düşmanın patlamasına doğru yürümesine neden olabilir. Deneme yanılma yoluyla oynarken kaçınmayı öğrendiğiniz bir şey.

Google Play Store‘dan 2,99 dolara satışa sunulan Island Delta, birinci sınıf bir oyun ve başa çıkacak herhangi bir yıkıcı olmayan reklam, uygulama içi satın alımlar içermiyor. Burada hikaye oldukça basit, ancak karakterlerin eğlenceli şaka tarafından desteklenmektedir. Yetenekli bir oyuncunun oyun boyunca oynaması çok uzun sürmese de, her seviye, her seviyede dağınık ve bazen gizli alanlarda saklanan, bulup toplamak için beş veri bankacılığı özelliğine sahiptir. Bu, geri dönüp bonus seviyelerinin kilidini açmak için her seviyede beş yıldız alabilmeniz için oyunun tekrar oynanabilirliğine yardımcı olur.

Genel olarak, Island Delta sonraki seviyelerde bazı iyi temiz eğlenceler ve bazı gerçekten zorlu bulmacalar sağlar. Mükemmel değildir ve zaman zaman çok fazla şey yapmaya çalışır, ancak bu sorunların üst düzey tasarımı ve eğlenceli oyun göz önüne alındığında göz ardı edilmesi kolaydır.

Yorum Yap